Chleb pszenno-żytni z pestkami dyni

I kolejna, na razie ostatnia, odsłona pieczywa zrobionego z mąki „Chleb polski” (inne znajdziecie tu i tu). Tym razem będzie to „Góralski ciemny”, czyli pszenno-żytni chlebuś.

Składniki:
– 3 szklanki mąki „Chleb polski – Góralski ciemny”
– 300 ml wody
– 1 opakowanie drożdży suchych
– 1/2 szklanki pestek dyni
– 4 łyżki siemienia lnianego

Drożdże mieszamy z letnią wodą i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po kilku minutach mieszamy je z mąką, siemieniem i pestkami dyni. Wyrabiamy dokładnie ciasto przynajmniej 15 minut. Odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Po tym czasie układamy bochenek w formie do pieczenia i znowu odstawiamy w ciepłe miejsce na około 1 godzinę. Pieczemy w zaparowanym piekarniku najpierw przez 10 minut w temperaturze 220 stopni a następnie w temperaturze 180 stopni przez kolejne 45 minut.

Smacznego!

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.