Sum z szalotką

Sum to bardzo smakowita ryba. Zawsze suma lubiłam i wywoływał we mnie tylko pozytywne emocje. Do czasu aż postanowiłam uraczyć mojego malucha dzisiaj tą rybą… eh, szkoda gadać. Ale tu nie o jedzeniu mojego synka będzie. Suma było sporo, więc na kolację dzisiaj było winko, rybka i pyszne maślane bułeczki (dogadzam dzisiaj mężowi jak mało kiedy).

Składniki:
– filet z suma. Najlepiej ze skórą. Tak prawie 1 kg.
– 2 większe szalotki
– 3 łyżki masła
– łyżeczka natki z pietruszki
– łyżeczka suszonej papryki
– sól, pieprz
– 100 ml wytrawnego białego wina

Suma myjemy, kroimy na mniejsze kawałki (co by wygodniej było nim operować), solimy i pieprzymy (pieprzem oczywiście). Masło topimy na patelni i delikatnie na tym maśle obsmażamy suma. Wyjmujemy kawałki ryby i na patelnie (do masła z rybim sosikiem) wrzucamy pokrojoną na drobno szalotkę (też z zielonymi częściami). Podsmażamy delikatnie i na to z powrotem układamy suma. Zalewamy winem i dusimy pod przykryciem przez 40 minut. na koniec wysypujemy paprykę i natkę z pietruszki.

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.