Maślane bułeczki z pietruszką i szalotką

 

Bułeczki zrobiłam jako dodatek do suma.
Składniki:
– 1,5 szklanki mąki pełnoziarnistej

– 1 szklanka mąki… i tu zaczyna się problem,bo użyłam czegoś co tu nazywa się „búzarétes liszt” i używa się do wypieku tradycyjnych węgierskich strudli. To nasza mąka krupczatka (mniej więcej), ale z powodzenie można użyć zwykłej mąki pszennej.

– 1 łyżka masła
– 1 szklanka mleka
– 1 opakowanie drożdży suszonych
– łyżeczka soli
nadzienie:
– 50 gram masła
– 3 łyżki drobno posiekanej szalotki
– 3 łyżki drobno posiekanej natki z pietruszki

Mleko lekko podgrzewamy, mieszamy z drożdżami i odstawiamy na kilka minut w ciepłe miejsce (drożdże mają lekko wyrosnąć). Mąkę z solą mieszamy z zaczynem i zagniatamy ciasto. Na koniec dodajemy roztopione masło i ugniatamy jeszcze chwilę. Odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Po tym czasie formujemy podłużne bułeczki (mi z takiej ilości ciasta wychodzi ich 6). Układamy na blasze z papierem do pieczenia i odstawiamy jeszcze na 20 minut. Masło do nadzienia topimy i mieszamy razem z natką z pietruszki i szalotką. Bułeczki nacinamy ostrożnie i w nacięcie umieszczamy nadzienie. Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 180 stopni przez około 15 minut.

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.