Kawusie

Przepis zaczerpnęłam z książki „Cieszyńskie ciasteczka” Krystyny Folwarczny, Emilii Kłapsia i Doroty Mendrek. Nieco zmieniłam proporcje. Dodałam odrobinę więcej kakao, aby poprawić kolor kawusi. Z mojego doświadczenia muszę dodać, że kawę dobrze jest wcześniej rozpuścić w niewielkiej ilości wody. Nie każda kawa rozpuszczalna da się bez rozpuszczenia łatwo połączyć z masłem. Warto także po wyrobieniu masy schłodzić ją w lodówce. Dzięki temu będzie nam łatwiej formować ziarenka. 
Składniki:
– 30 g masła
– 1 szklanka cukru pudru
– 2 łyżeczki kakao
– 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
– 1 żółtko
Jajko należy najpierw sparzyć a potem oddzielić żółtko od białka. Cukier puder łączymy z kakaem i kawą a następnie dodajemy masło i żółtko. Ucieramy dokładnie do powstania jednolitej masy. Formujemy ziarenka kawy. Pozostawiamy w lodówce do stężenia.
Kawusie są świetnym dodatkiem do deserów, ale też można je jeść same. Smakosze kawowych przysmaków na pewno polubią ten przepis.

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.