Muffiny-ślimaki z suszoną żurawiną i dżemem z ostrężnic

Do zrobienia tych muffinów zainspirowała mnie książeczka „Különleges muffinok” (więcej TUTAJ), którą niedawno kupiłam czekając na tramwaj. 

Składniki:
– 2 szklanki mąki
– 3/4 szklanki cukru
– 3 łyżeczki proszku do pieczenia
– 1 jajko
– 1 żółtko
– 100 g masła
– 80 g suszonej żurawiny
– dżem z ostrężnic
– 200 g sera białego

Masło topimy. Jajko i żółtko wbijamy do miski i roztrzepujemy. Dodajemy wystudzone masło, mąkę, cukier, proszek do pieczenia i ser biały i wyrabiamy ciasto. Na koniec dodajemy żurawinę. Formujemy pasek o szerokości około 15 cm (1 muffin będzie miał wysokość około 5 cm, więc pasek może mieć i 10 i 20 cm szerokości). Nakładamy cienką warstwę dżemu, zwijamy i tniemy w poprzek. U mnie pasek wyszedł trochę za długi i najpierw przecięłam go w poprzek na 2 części, potem zawinęłam i każdy rulonik przecięłam jeszcze na 3 części. I tak wyszło 6 muffinów.
Zawiniątka wkładamy do formy na muffiny. Pieczemy w nagrzanym piekarniku przez około 25 minut w temperaturze 180 stopni.

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.