Kucharzenie

Jak zacząć piec domowy chleb? Na końcu sekret udanego pieczywa.

Dzisiejsze czasy niejednego zmusiły do poszukiwania nowych rozwiązań. Tak też było ze mną, gdy kilka lat temu trafił mnie szlag na myśl o pieczywie z pobliskiego sklepu. Mieszkałam wtedy w małej miejscowości, gdzie miałam dwa sklepy. Jeden gorszy od drugiego. Tęsknota za dobrym pieczywem była tak dokuczliwa, że zaczęłam się zastanawiać nad tym, jak zacząć piec domowy chleb.

Przeszukałam najpierw internet. Przeczytałam kilka książek kucharskich (tych o chlebie rzecz jasna). Zrobiłam kilka prób… nawet kilkanaście. I wreszcie mogę powiedzieć, że mój chleb jest pyszny. Domownicy też to potwierdzają ;-).

Zapraszam do wpisu, a na końcu znajdziecie mój sekret, dzięki któremu mój chleb jest taki dobry 😀

Zakwas, czyli jak zacząć piec domowy chleb

Zakwas gotowy do użycia

Domowy chleb można robić na drożdżach i na zakwasie. Na drożdżach też swego czasu trochę piekłam, ale ze względu na moją obecną dietę (unikam drożdży) oraz fakt, że pieczywo drożdżowe następnego dnia już nie jest takie smaczne, prawie całkowicie przerzuciłam się na zakwas.

Zrobienie pierwszego zakwasu zajmuje trochę czasu, ale w gruncie rzeczy nie jest takie trudne. Musimy mieć mąkę, z której chcemy zrobić zakwas (można z różnych, ja robię z żytniej typ 720), wodę i naczynie (używam ceramicznego, ale sprawdzi się tez szklane. Nie polecam plastiku i czegokolwiek z teflonem).

Pierwszy zakwas robimy około 5 dni. Naczynie musi stać w ciepłym miejscu, przykrywamy je ściereczką.

1 dzień: rano mieszamy 100 gram mąki i 100 ml letniej wody (ma mieć konsystencje gęstej śmietany) i zostawiamy; wieczorem mieszamy

2 dzień: rano mieszamy 50 gram mąki i 50 ml letniej wody (ma mieć konsystencje gęstej śmietany) i zostawiamy; wieczorem mieszamy

3 dzień: rano mieszamy 50 gram mąki i 50 ml letniej wody (ma mieć konsystencje gęstej śmietany) i zostawiamy; wieczorem mieszamy

4 dzień: rano mieszamy 50 gram mąki i 50 ml letniej wody (ma mieć konsystencje gęstej śmietany) i zostawiamy; wieczorem mieszamy

5 dzień: rano mieszamy 50 gram mąki i 50 ml letniej wody (ma mieć konsystencje gęstej śmietany) i zostawiamy; wieczorem mieszamy

Następnego dnia rano zakwas będzie gotowy. Ma mieć wyraźnie kwaśny zapach, bąbelki i nie może mieć widocznej pleśni.

UWAGA! Do zakwasu zawsze używam wody przegotowanej. Na kranowej mi zakwas pleśniał.

Pierwszy chleb

Chleby przed upieczeniem po wyrośnięciu

Polecam zacząć od pieczenia chleba w keksówce. Ja używam szklanej. Można też mieć inną, ale uważajcie, aby nie była teflonowa. Teflon nie lubi się z zakwasem. Chleby pieczone w formie zazwyczaj są prostsze i mniej pracochłonne, bo nie trzeba je długo wyrabiać i nie trzeba je potem ugniatać kolejny raz. Po prostu mieszamy składniki do połączenia (konsystencja musi być dość luźna), przekładamy do formy i wygładzamy mokrą ręką.

Jak zacząć piec domowy chleb?

Wiadomo, że mało kto z nas będzie miał jeszcze kaflowy piec do wypieku chleba. Teraz mamy najczęściej piekarniki elektryczne (różnego rodzaju) lub może ktoś ma jeszcze gazowy. Tu nie ma zmiłuj, trzeba pieczenia próbować. Podstawowy przepis na pieczenie to 220 stopni przez pierwsze 20 minut a potem 200 stopni przez kolejne 20 minut. Po upieczeniu studzimy na kratce.

Ale!

Przez to, że każdy piekarnik jest inny, trzeba pieczenie chleba wyczuć. Pierwsze próby  mogą wam się nie udać idealne, ale nie zrażajcie się. Po kilku chlebach dojdziecie do porozumienia z waszym piekarnikiem ;-).

Przepisy

Przepisów w internecie jest ogromna ilość. Naprawdę można szukać godzinami i znajdować perełki. Ja bardzo często korzystam z przepisów ze strony Smakowity Chleb i tę stronę również Wam polecam.

Jakie chleby robię najczęściej?

Zwykły żytni:

  • 500 gram mąki żytniej (lubię taką 720 ale razowa też wyjdzie ok, ale trzeba dodać więcej zakwasu),
  • 180 gram zakwasu żytniego
  • 300 ml wody
  • 1,5 łyżeczki soli
  • do tego dorzucam różne nasiona według ochoty: słonecznik, dynia, siemię lniane, orkisz itp)

Chleb z czarnuszką (przepis ze strony Smakowity Chleb)

  • 300 gram zakwasu żytniego
  • 200 gram mąki żytniej (typ 720)
  • 150 gram mąki pszennej
  • 200 ml wody
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 1,5 łyżeczki czarnuszki

Chleb orkiszowy

  • 200 gram zakwasu żytniego
  • 100 gram mąki żytniej razowej lub typ 720
  • 400 gram mąki orkiszowej
  • 300 ml wody
  • 1,5 łyżeczki soli
  • nasiona według uznania

Ciasta na wszystkie te chleby muszą być luźne. Umieszczamy je w wysmarowanej oliwą keksówce i odstawiamy na minimum kilka godzin (ja odstawiam na całą noc).

Sekret dobrego domowego chleba

Moimi sekretami, które odkryłam w trakcie nauki pieczenia chleba są dwie rzeczy, o których ciężko coś znaleźć w internecie (aż dziwne).

Pierwsza rzecz, o której już wspominałam wyżej, to woda jakiej używam do zakwasu. Zawsze biorę wodę przegotowaną. Być może jest to tylko specyfika mojej lokalnej wody, ale mi zakwas na kranówce pleśniał. Teraz wychodzi ładny i nie psuje się.

Drugą rzeczą jest piekarnik. Miałam okazje piec chleb w kilku piekarnikach i generalnie ten, który mam od jesieni sprawuje się najlepiej. Kwestia tego, że po pierwsze jest nowy a po drugie ma funkcję parową i na niej piekę chleby. Niezastąpione!

Dobry piekarnik to ważna spawa!

Więc jeśli jesteście na etapie kupowania nowego piekarnika a chcecie piec w domu chleb, zainwestujcie w piekarnik z funkcją parową :-D.

A tu możecie poczytać trochę przepisów na chleby głównie drożdżowe – KLIK

Olga

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.