Babeczki kawowe

Gdy zobaczyłam ostatnio u Moje Wypieki babeczki caffe latte, zapragnęłam sama takie upiec. Specjalnie nie przeczytałam od razu przepisu, tylko najpierw wykonałam swoją wersję.
Składniki:
Ciasto wspólne
– 1 jajko
– 3/4 szklanki cukru
– 1 i 1/4 szklanki mąki pełnoziarnistej
– 1/4 szklanki mąki rétesowej (informacje o mące)
– 1/2 szklanki mleka
– 80 gram masła
Ciasto kawowe:
– 2 łyżki kakao
– 1/4 szklanki mocnej kawy
Ciasto waniliowe:
– 1 cukier waniliowy
– 2 łyżki śmietany (20 %)
– 1/2 opakowania budyniu waniliowego
Krem:
– 100 ml śmietany kremówki (przynajmniej 30 %)
– 1 opakowanie cukru waniliowego
Do dekoracji:
– płatki czekoladowe
Jajko rozbijamy i mieszamy z mlekiem. Masło roztapiamy w garnku i pozostawiamy do wystudzenia. Do jajka z mlekiem dodajemy cukier, proszek do pieczenia i mąkę. Dokładnie mieszamy. Wlewamy wystudzone masło i kolejny raz mieszamy. Dzielimy masę na dwie części (względnie równe). Do jednej dodajemy kakao i kawę (ja zaparzam bardzo mocną kawę w kawiarce, ale można też użyć rozpuszczalnej) i łączymy dokładnie. Do drugiej części masy dodajemy śmietanę, cukier waniliowy i budyń. Dokładnie mieszamy.
Do foremek na babeczki wkładamy najpierw masę kawową a na to masę waniliową. Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 180 stopni przez 15-20 minut. Odstawiamy babeczki do wystudzenia.
Przygotowujemy krem. Śmietanę ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy cukier waniliowy. Wystudzone babeczki dekorujemy kremem i płatkami czekoladowymi.

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.