Zupa fasolowa

Węgrzy oprócz gulaszu, zupy rybnej i papryki słynąć mogą także z jedzenia roślin strączkowych. Zupy z niezliczonych gatunków fasoli, grochu czy soczewicy można zjeść w każdej restauracji. Sama zupy fasolowe bardzo lubię. Teraz wybrałam fasolę pinto.

Składniki:
– 300 gram fasoli pinto
– 2 średnie marchewki
– 1 pietruszka
– 1 mały seler
– 4 łyżki natki z selera
– kostka rosołu warzywnego (kupuję te bez ulepszaczy, na przykład z drogerii DM)
– sól, pieprz
– 1 łyżeczka przecieru pomidorowego
– 2 garści makaronu kokardki

Fasolę należy wcześniej zamoczyć. Najlepiej zrobić to wieczorem dnia poprzedzającego przyrządzanie zupy. Przed gotowanie odcedzamy fasolę i zalewamy świeżą wodą. Doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy przez kilkanaście minut i dodajemy pokrojone warzywa i kostkę rosołową. Gotujemy aż wszystkie składniki będą miękkie. Pod koniec gotowania dodajemy przecier pomidorowy, pokrojoną natkę z selera i makaron. Czekamy aż makaron się ugotuje. Doprawiamy solą i pieprzem w razie potrzeby.

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.