Graham orkiszowy

Jakiś czas temu (w czasie mojej wizyty w Polsce) pojechałam do Almy zakupić mąkę pszenną razową. Niestety wielki regał z mąkami miał wszystko oprócz tego co akurat potrzebowałam. Z to natknęłam się tam na mąki „Chleb polski”. Zakupiłam. Przywiozłam do Budapesztu. Mam teraz z czego piec fajne chleby (już nie raz pisałam o ubogości mąk węgierskich). Na pierwszy rzut poszedł graham orkiszowy i napisać mogę, że jestem bardzo zadowolona.

Składniki:
– 0,5 kg mąki „graham orkiszowy”
– 300 ml letniej wody
– 1 opakowanie drożdży suchych
– 4 łyżki słonecznika prażonego
– 4 łyżki siemienia lnianego

Drożdże zalewamy wodą i odstawiamy na parę minut w ciepłe miejsce.  Wyrośnięte drożdże mieszamy z mąką, słonecznikiem i siemieniem. Dokładnie wyrabiamy ciasto (przynajmniej 10 minut). Odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (przynajmniej 1 godzina). Formujemy bochenek i układamy go w natłuszczonej formie. Odstawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Pieczemy w nagrzanym do 240 stopni piekarniku przez 10 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy jeszcze przez 35 minut. Piekarnik musi być zaparowany. W tym celu przed wsadzeniem chleba, ustawiamy w piekarniku żaroodporne naczynie z wodą. Dobrze jest także w trakcie pieczenia skropić chleb wodą.

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.