Leczo w słoiku

A u mnie sezon słoikowy w pełni. Uwielbiam paprykę a że teraz cena przystępna, postanowiłam zrobić leczo do słoików. W środku zimy będę mogła zrobić pyszny obiad nie wydając fortuny.
Składniki (na 5 litrowych słoików):
– 4 kg kolorowej papryki
– 2 duże cukinie
– 2 cebule
– pomidory (Użyłam tego co wydrążyłam z pomidorów do suszenia. Pomidorów było 4 kg).
– oliwa z oliwek
Nie przyprawiałam, ani nie dodałam mięsa. Leczo jest tylko podstawowe a każdy słoik można przyrządzić potem w inny sposób.

Podsmażamy cebulkę, dodajemy pokrojoną paprykę i cukinię (przy takiej ilości papryki krojenie nie należy do największych przyjemności). Dusimy pod przykrywką około 45 minut. Pod koniec dodajemy pomidory. Przelewamy do słoików, zakręcamy i pasteryzujemy. Ja wolę używać do pasteryzacji piekarnika. Wsadziłam słoiki do zimnego piekarnika, nagrzałam do 100 stopni i potrzymałam tak przez godzinę. Jeśli leczo w słoikach zdążyło już wystygnąć przed pasteryzację, proces powinien zostać wydłużony.

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.