Suszone pomidory

 

Zalety suszonych pomidorów znają chyba wszyscy. Można je jeść do kanapek,sałatek a nawet mięs. Są smaczne i proste do przygotowania. 
 
Składniki:
– pomidory (na 6 słoiczków trzeba liczyć 4 kg pomidorów)
– oliwa z oliwek
– olej
– zioła prowansalskie
– bazylia
– czosnek
– sól

 
Pomidory najpierw trzeba wysuszyć. Ja używam do tego maszyny do suszenia. Najlepiej aby pomidorki były nie za duże. Kroimy je na pół (lub więcej części jak są większe), wywalamy nasionka (użyłam je do lecza: przepis TUTAJ) i suszymy. Jak już są gotowe (kilkanaście godzin przynajmniej), przygotowujemy zalewę. Oliwę mieszamy z olejem (rzepakowy wg mnie najlepszy) w proporcji 2 szklanki oliwy, 1 szklanka oleju. Podgrzewamy i zalewamy pomidorki. Do słoików z pomidorkami dodajemy przed zalaniem czosnek, bazylię, zioła prowansalskie i sól (na jeden słoik wchodzi jeden ząbek czosnku i po jednej łyżeczce ziół). Zalane słoiki zakręcamy i stawiamy do góry dnem.

 

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.