Chleb bez drożdży i zakwasu

 

Zażegnałam mały kryzys. Nie kupiłam na weekend chleba z myślą, że w niedziele upiekę. I tak wchodzę w niedzielę do kuchni, patrzę, a tu nie ma drożdży. Do sklepu mi się iść za bardzo nie chciało, więc zaczęłam się zastanawiać, czy da się zrobić chleb bez drożdży i bez zakwasu? Da się!
Przepis znalazłam tutaj. Niestety trzeba było improwizować, bo niektórych składników też nie miałam.

Składniki:
– 2 szklanki mąki pszennej razowej
– 1,5 szklanki mąki pszennej zwykłej
– 1 łyżka miodu
– 40 gram masła
– 0,5 szklanki mleka
– 2 łyżki śmietany 20 %
– 1 łyżeczka sody

 

Masło rozpuszczamy i studzimy. Wszystkie składniki łączymy dokładnie na jednolitą masę (nie trzeba długo zagniatać!). Układamy w nasmarowanej masłem formie do pieczenia (ja użyłam keksówkę). Pieczemy około 30-35 minut w temperaturze 200 stopni.
Taki chlebek bardzo dobrze smakuje zwłaszcza do słodkich dodatków (dżemów, serków, miodów), ale będzie także dobry ze zwykłą wędliną.
Smacznego!

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.