5 fantastycznych książek dla przedszkolaka i nie tylko

Wiecie, że uwielbiam książki. Sama dużo czytam, chociaż zawsze mam wrażenie, że za mało. Chłopcy mają w pokoju bardzo dużo książek. Już nawet M łapie się za głowę, że jest ich zdecydowanie za dużo i że mam już kolejnych do domu nie przynosić. Ale co ja poradzę na to, że książki uwielbiam i chłopcy też je uwielbiają, a jak zobaczę jakąś świetną książkę, to nigdy nie potrafię się oprzeć ;-).

Taki ze mnie trochę książkoholik.

Ale takie uzależnienie nie może być przecież złe.

Dzisiaj mam dla Was zestawienie 5 świetnych książek dla przedszkolaków. Zaraz zobaczycie dlaczego je uwielbiamy.

Piaskowy wilk

Piaskowego wilka (wyd. Zakamarki) stworzyła Asa Lind, szwedzka autorka książek dla dzieci i dla dorosłych. Mamy w naszej biblioteczce Piaskowego wilka i prawdziwe wymysły oraz Piaskowego wilka i ćwiczenia z myślenia. Obydwie książki uwielbiamy.

Przede wszystkim dlatego, że jest to historia o małej dziewczynce, która poznaje świat razem ze swoim przyjacielem piaskowym wilkiem. Idealna lektura dla przedszkolaków, którzy mają mnóstwo pytań. W książce dzieci znajdą odpowiedzi na wiele z tych trudniejszych a także podpowie im ona jak sobie radzić z niektórymi dziecięcymi problemami.

Ale to nie wszystko, ponieważ najbardziej w tej książce zaskoczyło mnie to, że nie jest ona schematyczna. Wyobraźcie sobie, że Karusią (czyli naszą bohaterką) w domu zajmuje się tata (mama chodzi do pracy) i ten tata nie dość, że jest w domu to jeszcze sprząta, chodzi na zakupy i piecze ciasta. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z książką z tatą w roli mamy ;-).

Piaskowy wilk jest podzielony na krótsze rozdziały. Każdy ma idealną długość do wieczornej lektury. Książka jest napisana bardzo przyjemnym językiem. Jak dla mnie idealna jest dla przedszkolaków oraz dla trochę młodszych dzieci, o ile dają radę wysiedzieć pięć minut przy czytaniu.

Zuzia w krainie wróżek

Anna Potyra stworzyła bardzo sympatyczną książkę o Zuzi (wyd. Skrzat). My mamy u siebie Zuzię w krainie wróżek. Pewnie zaczniecie się zastanawiać po co czytam chłopcu o wróżkach, skoro to tematyka całkiem dziewczęca. Nie uznaję podziału, że coś jest dla chłopców, a coś dla dziewczynek i chociaż mój Smok głównie bawi się autkami, klockami i dinozaurami, to książka o wróżkach bardzo mu się spodobała. Pewnie też dlatego, że były w niej smoki ;-).

Jest to opowieść o Zuzi, która pomaga wróżkom znaleźć zaginioną królową. Mała dziewczynka przekona się, jak to jest być mały, latać na motylach i przezwyciężać swój strach. To ostatnio jedna z ulubionych naszych książek.

Ale ja tak chcę

Ale ja tak chcę! to książka napisana przez Beatę Ostrowicką. Autorka w zeszłym roku zawędrowała do naszego przedszkola, więc miałam szansę osobiście ją poznać. Niesamowita osoba! Ale wróćmy do książki.

To historia drzewiaków, wśród których nagle pojawia się ktoś nieznajomy. Ktoś, kogo w ogóle nie widać. Drzewiaki przede wszystkim nie lubią sprzeciwów. Chcą aby wszystko było robione tak, jak tego chcą. Denerwują się dlatego, że Nowy nie chce robić tego, czego one żądają.

Historia jest idealna do pokazania dzieciom w wieku przedszkolnym, że nie wszystko zawsze musi być takie, jak tego chcą i że w społeczeństwie oprócz JA jest także INNI.

 

Lulaki i Bobek

To kolejna książka Beaty Ostrowickiej, która zawiera dwa opowiadania. Pierwsze jest o Lulakach i dniu jaki spędza mały przedszkolak. Przystępnym językiem opowiedziane jest wstawanie, pójście do przedszkola, dzień w przedszkolu, powrót i wieczór w domu. Idealna lektura dla dzieci, które właśnie zamierzają iść do przedszkola. Na pewno dzięki takiemu opowiadaniu, będzie im łatwiej sobie wyobrazić dzień w przedszkolu.

Drugie opowiadanie Bobek jest o tym samym chłopcu, który jedzie z rodzicami i starszym bratem na wycieczkę do lasu. Zabiera ze sobą swojego pluszowego węża Bobka. Ale historia nie jest o Bobku, a raczej o problemach ze zrozumieniem, że na coś jest za mały, a na coś innego już za duży. Ile razy wypowiadamy do dziecka podobne słowa? Na pewno mnóstwo. Takie opowiadanie pomoże mu trochę ten problem okiełznać.

Jeśli szukacie ciekawego prezentu dla dziecka w wieku przedszkolnym, te książki będą idealnymi pozycjami.

Zapraszam Was także do zaglądnięcia do Czytelni Malucha po więcej książkowych inspiracji.

Olga

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, zostaw po sobie komentarz, polub lub udostępnij. Będzie mi bardzo miło :-).

facebook-icontwitter-iconinstagram-icongoogle-plus-2-icon

 

 

 

 

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.