Winne piwniczki Petrov – Plže

Podczas naszej krótkiej wyprawy na Morawy w tym roku, postanowiliśmy odwiedzić winne piwniczki. Akurat mieszkaliśmy niedaleko piwniczek z Petrova – Plže. Bardzo lubimy wino, ale tylko to dobre. Często przywozimy z Węgier i właśnie z Czeskiej Republiki, bo to w Polsce bywa średnie. Morawy są idealnym miejscem do produkcji win. Jest ciepło i przyjemnie. Dlatego wino z tamtych rejonów jest bardzo smaczne.

Piwniczki Petrov – Plže znane są już od XV wieku (wtedy zostały pierwszy raz wzmiankowane). Bardzo szybko zaczęły służyć właśnie do przechowywania wina z powodu idealnych warunków w środku. Są to niewielkie piwniczki pokryte gliną. W środku temperatura jest stale bardzo przyjemna (zwłaszcza podczas prawie czterdziestostopniowych upałów, jakie akurat były w trakcie naszej wycieczki). Wszystkich piwniczek jest 63.

Co pewien czas (zwłaszcza z końcem lata i początkiem jesieni) organizowane są w tym miejscu różne winne festyny. Nam się nie udało na taki trafić i dlatego większość piwniczek była zamknięta. Mimo to zawsze można trafić na 2-3 otwarte piwniczki.

Plže znajdują się zaraz przy stacji kolejowej Petrov (trasa Hodonín – Strážnice). Jest to miejsce idealne na krótki spacer, a potem skosztowanie wina w przyjemnym cieniu drzew.

Tedi

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.