Sposoby picia kawy stosowane przez młode mamy

Młode mamy, jak wszyscy dobrze wiedzą, są wiecznie zmęczone i wiecznie nie mają na nic czasu. To jak najbardziej normalne, bo opieka nad niemowlęciem jest dość absorbująca. Nieprzespane noce, brak czasu na porządne posiłki w dzień potrafią dopiec każdej młodej kobiecie. I tu przychodzi nam na ratunek kawa!

Jak zapewne dobrze wiecie, wypicie kawy, gdy w pobliżu znajduje się małe dziecko nie jest najprostszym zadaniem. Wymaga ono podzielności uwagi, opanowania, umiejętności szybkiego reagowania oraz zdolności analitycznych jakich nie powstydziłby się najlepszy generał.

Jak piją kawę młode mamy?

  1. Jak struś pędziwiatr – gotujesz wodę w czajniku elektrycznym, zalewasz, wypijasz parząc sobie oczywiście jamę ustną. Ten sposób picia kawy znają zwłaszcza mamy dzieci, które właśnie nauczyły się chodzić. Nie ma czasu na spokój, na zalanie mlekiem ani nasypanie cukru. Trzeba od razu pędzić aby dzieciak nie spadł z najwyższej półki w regale, chociaż nie masz pojęcia jakim cudem tam wylazł.
  2. Picie na wariata – przychodzi mąż z pracy, a żona zabiera swoją kawę i zamyka się w jakimś małym pomieszczeniu. Konieczne bez klamki z zewnątrz i okien, aby nie było słychać żadnych hałasów dobiegających z dziecięcego pokoju i aby nikt nie przeszkodził podczas tej chwili rozkoszy…
  3. Picie na jogina – mama siada z kawą i nagle wszystko inne przestaje się liczyć. Ten rozlany sok można wytrzeć za chwilę. Powyrywane kartki z książki to nie tragedia. I tak nikt jej nie czytał. Farby na ścianie? Phi! Spokój, opanowanie i pewien rodzaj medytacji pozwalający odłączyć się na chwilę od świata.
  4. Znerwicowany kawoholik – kubki po kawie są wszędzie a ty nerwowo trzymasz jeden z nich w ręce. Zupełnie nie przeszkadza ci ta plama od kawy na podkoszulku. Jeśli jej nie wypijesz, za 20 minut padniesz nieżywa na podłogę. Kto wtedy zajmie się dziećmi???
  5. W kupie raźniej – od dawna wiadomo, że dzieci to towarzyskie istoty. Najlepiej zapewnić im towarzystwo innego dziecia i usiąść wtedy z drugą mamą delektując się kawą. Jest szansa, że wypijesz ją jeszcze ciepłą i to na siedząco! W razie konieczności interwencji w czasie dzikich awantur możecie się zmieniać.

Znacie jeszcze jakiś inne metody picia kawy?

Tedi

* Na zdjęciu kubek od firmy Witeks. Bardzo wygodny i super się z niego pije kawę :-).

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.