Örs vezér tere w Budapeszcie, czyli gdzie nas Turul zaprowadził?

 

Skoro dzisiaj środa, to nadszedł czas na wycieczkę śladami Turula (skąd się wziął pomysł pisałam już tutaj). Tym razem Turul zaprowadził nas na Örs vezér tere (tutaj uznałam, że lepiej nie tłumaczyć nazwy na język polski).

Co znajdziemy na placu Örs vezér?

To bardzo dobre miejsce jeżeli chcemy zrobić zakupy w Ikei. Tutaj właśnie znajdziemy tę meblową ziemię obiecaną. W Ikei zaopatruje się połowa Budapesztu. Do tej połowy możemy dodać też mieszkańców mniejszych miejscowości wokół Budapesztu. Reszta ludzi kieruje się do Kiki, ale to teraz nie ważne. Kika nie mieści się na placu Örs vezér. Wracając do Ikei, to całkiem przyjemne miejsce. Można połazić między meblami. Trzylatka zostawić w sali zabaw i odpocząć chwilę. A jeśli mamy młodszego malucha, to możemy mu zmienić pieluchę, czy nakarmić piersią w specjalnie do tego przystosowanym pomieszczeniu. Że nie wspomnę o ikeowskich produktach spożywczych! Gdy byłam w ciąży, jeździłam tam specjalnie po dżem. Ale co ja się tak rozpisuję? Każdy zna przecież zalety Ikei.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na placu Örs vezér mamy także wielką galerię handlową. A właściwie dwie: Árkád i Sugár. Centrum handlowe Sugár jest niesamowitym miejscem, które przenosi nas w czasy głębokiej komuny. Może nie aż tak głębokiej, bo centrum zostało otwarte w 1980 roku. Było to pierwsze tego typu centrum handlowe w europie środkowo-wschodniej. Árkád jest przy Sugárze jeszcze podlotkiem, bo powstał w 2002 roku (w 2013 roku został znacznie rozbudowany). Te dwa giganty różnią się od siebie tylko sklepami i ilością kupujących. Árkád to typowa galeria handlowa z naszych czasów. Mnóstwo sieciówek, fast foodów i tym podobnych badziewi. W Sugárze jest spokojniej. Sklepy tam znajdujące się są bardziej zaściankowe. Sugár jest taki bardziej „madziarski” i znajdziemy w nim bardzo fajny sklepik z grami planszowymi i cukiernię Szamos (jedną z bardziej znanych węgierskich cukierni).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z placu Örs vezér odjedziemy także w stronę  Gödöllő (do pałacu księżniczki Sisi) używając lini 9 HÉV (podmiejska kolejka). Tutaj też rozpoczyna (i kończy) swoją podróż metro 2 (od zeszłego roku można na tej linii podziwiać nowe wagony metra). 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Plac Örs vezér to dobre miejsce wypadowe i na zakupy. Można tutaj także kupić całkiem niezłe kołacze (węg. kürtőskalács)

Miłego dnia!

Tedi

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.