Ogród zoologiczny w Budapeszcie

Każdy kto ma dzieci i przyjechał do Budapesztu musi zwiedzić tutejsze ZOO. Jest to jedno z najstarszych ogrodów i według mnie jedno z najładniejszych.

Ogród zoologiczny w Budapeszcie został założony w 1866 roku, ale sama idea ta sięga lat 20 i 30 XIX wieku. Dla nas budapesztańskie ZOO stało się ostatnio coroczną przyjemnością. Nie jest ono bardzo rozległe, ale za to świetnie zagospodarowane. Zobaczyć można tutaj wiele egzotycznych zwierząt w tym (co dla nas najważniejsze) wiele gadów też jadowitych, które nie są takie częste w ogrodach zoologicznych. W gadziarni możemy zobaczyć także pomieszczenie gdzie wykluwają się małe węże.

Dla dzieciaków ZOO jest niesamowitą atrakcją. Przygotowano wiele edukacyjnych makiet a w samym centrum znajduje się muzeum (Varázshegy), gdzie dzieci i dorośli mogą się wiele nauczyć. W muzeum można zobaczyć jak przebiegała ewolucja człowieka, oglądnąć dinozaury oraz przyglądnąć się wielu makietom dotyczącym życia na ziemi.

ZOO w Budapeszcie jest także ogrodem botanicznym. Znajduje się tam między innymi ogromna szklarnia z wieloma pięknymi roślinami. W szklarni żyją też legwany i lemury, do których można bez przeszkód podejść. O ile zwierzaki mają na to ochotę, można je także pogłaskać.

Warto także przyglądnąć się ptakom, które tam żyją. W środku ogrodu znajdziemy duże jezioro pełne ryb i żółwi a na jego brzegach rozmnażają się różnego rodzaju paki wodne. Drzewa są pokryte gniazdami między innymi kormoranów, które nie są nigdzie zamknięte. Same mogą sobie wszędzie latać i często odwiedzają też pobliski park (Városliget).

Dla najmłodszych znajdziemy mini zoo, gdzie nasze pociechy mogą radośnie próbować złapać kozę.

Zdjęcia zostały zrobione w czerwcu 2012 roku i na wiosnę 2013 roku. Za drugim razem Smok oczywiście radośnie kopał mnie od środka. W przyszłym roku wycieczka do ZOO już całą trójką.

Tutaj stronka ogrodu zoologicznego (o dziwo jest też wersja angielska!): http://www.zoobudapest.com
A tutaj można podglądnąć zwierzęta: http://www.zoobudapest.com/ezt-latnod-kell/webkamera
No i mapka: http://zoomy.zoobudapest.com

Tedi

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.