Spacer po Városliget

Városliget to budapeszteński lasek miejski i najstarszy publiczny obiekt tego typu na świecie. W 1808 roku został ogłoszony konkurs na pomysł zagospodarowania tego terenu. Wygrał go nieznany (wtedy) ogrodnik Henrik Nebben, jednak niecały wiek później na okoliczność obchodów tysiąclecia zmieniono jego koncepcję.

Városliget to rozległy park ograniczony z jednej strony pięknym ogrodem zoologicznym, Placem Bohaterów z drugiej i ulicą Dózsa Gyórgy z trzeciej strony. Znajduje się w nim przepiękny zamek Vajduhunyad wybudowany pod koniec XIX wieku na okoliczność obchodów tysiąclecia. Dziś mieści się w nim muzeum rolnictwa a przy nim często organizowane są różne jarmarki.

Lasek miejski to także ogromna ilość wspaniałych platanów, obok których nie da się przejść obojętnie. Na Városliget znajduje się także pchli targ czynny w niedzielę, który odbywa się w miejscu idealnym dla koncertów.

Mieszkamy blisko, więc razem ze Smokiem często tam spacerujemy. Kiedyś Smok zasypiał jak tylko wózek ruszał. Teraz woli obserwować świat. A najlepiej jest na rękach mamy, gdy świat można podziwiać z lepszej perspektywy :-).

Park jest bardzo urokliwy i rozległy. Znajduje się praktycznie w centrum Budapesztu. Ze starszymi pociechami można wybrać się na plac zabaw lub nad sadzawkę obserwować kaczki, raki i ryby.

DSCN9664

DSCN9685

 

DSCN9686

 

DSCN9711

DSCN9667

DSCN9688

DSCN9690

DSCN9691

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.