Maluchy Na Brzuchy, czyli o przytulaniu się słów kilka

Zupełnie nie rozumiem, dlaczego jeszcze na blogu nie pojawił się wpis o Maluchach na Brzuchach? Pewnie z nadmiaru wszystkiego zapomniałam, ale już się zbieram do kupy i nadrabiam. Czym więc są Maluchy na Brzuchy?

Wszystko zaczęło się w marcu, gdy pojechałam do Warszawy na szkolenie Fundacji Rodzić po Ludzku w ramach projektu “Na straży rodzić po ludzku”. Pomiędzy różnymi rozmowami na temat strategii, raportów, problemów w służbie zdrowia itd zaczęłyśmy się z Anią (Planeta Poród) zastanawiać, co zrobić, aby szpitale do wprowadzania zmian zachęcać. Od słowa do słowa padło hasło “Maluchy na brzuchy”. Chyba nawet ja je wymyśliłam lecąc rymem ;-).

Od myśli do rankingu Maluchy na Brzuchy

Od samego rzucenia hasła do powstania rankingu czekała nas dość długa droga. Przede wszystkim potrzebowałyśmy stworzyć logo, stronę internetową, teksty. Potrzebowaliśmy również zdjęć z kontaktu skóra do skóry, bo te dostępne w internecie były takie sobie.

O zdjęcia poprosiłyśmy kobiety z jednej grupy. Kilka się zgodziło i dzięki temu na stronie są śliczne zdjęcia przytulających się dzieci z mamami (ja się rozpływam za każdym razem, gdy je widzę). Logo zrobiła Ania. Ja natomiast zajęłam się ogarnięciem strony internetowej i napisaniem tekstów.

Najtrudniejsza praca czekała nas jednak przy samym rankingu. W sierpniu ruszyło nowe www.gdzierodzic.info Fundacji Rodzić po Ludzku i wtedy razem z Anią zaczęłyśmy spisywać wszystkie wskaźniki kontaktu skóra do skóry. Ta praca zajęła nam dobre 2 tygodnie. W końcu w statystykach było ponad 300 szpitali, a my spisywałyśmy oprócz danych dotyczących dwugodzinnego kontakt skóra do skóry również kangurowania po cc, ilość porodów czy ogólną ocenę szpitali. Potem z pośród ponad 300 szpitali trzeba było wyłonić te, które respektują prawo do dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry w największym stopniu. Wreszcie 1.09.2019 mógł się ukazać pierwszy Ranking Maluchy na Brzuchy, a my mogłyśmy chwilę odetchnąć.

Po co ten ranking?

Jak już wspomniałam na początku, ranking ma zachęcić szpitale do pracy w zakresie kontaktu skóra do skóry. Sama akcja Maluchy na Brzuchy ma również cel edukacyjny w stronę kobiet oraz personelu medycznego. Niestety nadal nie każda kobieta wie co to znaczy dwugodzinny i nieprzerwany kontakt skóra do skóry po porodzie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego dobroczynnych skutków. Dlatego my o tym piszemy i mamy nadzieję, że z czasem będziemy docierać do coraz większej ilości ludzi.

Bo przecież warto się przytulać, prawda? 

Jak wyglądał u Was kontakt skóra do skóry po porodzie? Czy trwał nieprzerwanie 2 godziny?

Olga

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.

7 myśli na temat “Maluchy Na Brzuchy, czyli o przytulaniu się słów kilka

 • 5 lutego, 2020 o 12:01 pm
  Permalink

  Mam nadzieję, że Wasza akcja odbije się szerokim echem i kontakt skóra do skóry będzie możliwy wszędzie! W moim przypadku po CC, mąż kangurował syna, a jak tylko przyjechałam na salę, położyli mi malucha na brzuchu – super sprawa 🙂

  Odpowiedz
 • 5 lutego, 2020 o 12:22 pm
  Permalink

  Pamiętam moje zdziwienie gdy chciałam tulić moją nowonarodzoną córeczkę a personel szpitala: szybko, szybko… bo ważenie, szczepienie itd… bez sensu
  Dobrze,że są takie akcje może pomogą przyszłym mamom bardziej walczyć o tę cudowną sprawę a personel szpitala będzie bardziej pro mama i dziecko niż procedury

  Odpowiedz
 • 26 czerwca, 2020 o 11:04 pm
  Permalink

  Готовы предложить быстрый и эффективный метод для ликвидации интернет-сайта вашего конкурента.
  Используем действенные технологии:
  – Качественно устраняем интернет-сайты по каким угодно ключам.
  – Тысячи спамных беклинков.
  – Спамим основной емейл компании письмами регистраций на сомнительных ресурсах
  – Понижение позиций сайта в поисковиках по любым коммерческим ключевым словам.
  – Применяются секретные приемы. Опыт работы более десяти лет.
  – 100% гарантируем возврат денег через 3 месяца.
  – 100% отчётность.
  – Абсолютная секретность заказа. Про нашу деятельность никто не сможет узнать.

  Цена $50
  Полная отчётность.
  Оплата: Киви, Яндекс.Деньги, Bitcoin, Visa, MasterCard…
  Telgrm: @exrumer
  Whatssap: +7 906 531-21-55
  Skype: XRumer.pro
  маил: support@xrumer.cc

  Odpowiedz
 • 30 lipca, 2020 o 2:23 am
  Permalink

  Hello my friend.
  Our employees wrote to you yesterday maybe…
  Can I offer paid advertising on your site?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *