Bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach – co powinnaś wiedzieć?

Ten wpis chodził mi po głowie już jakiś czas i uznałam, że najwyższy czas wreszcie go wprowadzić do komputera a Was wprowadzić w moje tegoroczne plany :-).

Już pewnie wiecie, że prowadzę akcję #KochamZapinam a od wiosny zeszłego roku jest prezesem Fundacji Kocham Zapinam. Początkowo zastanawiałam się, do czego ta akcja ma prowadzić i po co w ogóle jest, skoro w Polsce ostatnio jak grzyby po deszczu wyrastają sklepy, które fachowo i dobrze dobierają bezpieczne foteliki samochodowe. I to bardzo dobrze, bo takie sklepy są potrzebne. Jednak jest rzecz, którą sklepy robić nie mogą ze względów czasowych. Nie ma szansy, aby każdy sklep był w stanie za każdym razem poświęcić każdemu rodzicowi godzinę lub dwie na dokładny instruktaż zasad bezpiecznego przewożenia dzieci. Czasami się coś takiego da zrobić, bo akurat jest mniej klientów, ale najczęściej jest to niemożliwe do zrobienia w stosunku do wszystkich. Stąd zaczął kiełkować mój pomysł, aby ludziom pomóc w zdobyciu potrzebnej wiedzy, pokazać wszystko dokładnie na konkretnym modelu fotelika i nauczyć najważniejszych zasad dotyczących przewożenia dzieci.

Stąd powstaje nowa funkcja: doradca bezpiecznego przewożenia dzieci.

Jako Fundacja chcemy mieć możliwość robić więcej i docierać do jeszcze większej ilości rodziców.

Jako doula szkolenia dla przyszłych rodziców prowadzę już od jakiegoś czasu. Również prowadzę warsztaty i szkolenia bezpiecznego przewożenia dzieci. Takie szkolenia mogą odbywać się też u klientów i trwają 2 godziny. Przez ten czas szkolę z zakresu:

  • Doboru fotelika do wieku i wielkości dziecka. Przekazuję informacje na temat najważniejszych aspektów doboru fotelika do dziecka. Czym się kierować? Co jest ważne w foteliku samochodowym? RWF czy FWF? Uwaga! Nie dobieram konkretnego modelu fotelika samochodowego.
  • Montażu fotelika samochodowego. Najważniejsze informacje dotyczące montażu fotelika samochodowego. Gdzie można zamontować fotelik? Jak się do tego przygotować? Na co zwrócić uwagę? Uwaga! Nie montuję fotelików w samochodach (tym zajmują się sprzedawcy). Pokażę jednak jak powtórnie bezpiecznie zamontować fotelik.
  • Poprawne zapinanie pasów fotelika samochodowego. Dotyczy fotelików każdej grupy wagowej. Pokazuję na konkretnym modelu na co zwrócić uwagę, jak działają pasy i jak to zrobić, aby dziecko w foteliku było bezpieczne.
  • Przewożenia dziecka zimą. Informacje dotyczące bezpiecznego przewożenia dziecka zimą.
  • Bezpieczeństwa w samochodzie. Na co zwrócić uwagę? Co robić a czego nie robić? Sytuacje wymagające szczególnych środków.

Obecnie działam o okolicach Jastrzębie-Zdroju jak również Cieszyna. W szczególnych wypadkach w Krakowie. Jeśli potrzebujecie konsultacji, zapraszam do kontaktu przez maila: doulaolgavitos@gmail.com

Jako Fundacja chcielibyśmy także, abyście też wy mieli możliwość prowadzenia takich warsztatów i szkoleń, dlatego szkolimy również inne zainteresowane osoby (więcej informacji na maila: inicjatywakochamzapinam@gmail.com)

Mam takie marzenie, aby do kilku lat przynajmniej w każdym większym mieście znajdowała się chociaż jedna osoba, która prowadzi warsztaty i szkolenia z bezpiecznego przewożenia dzieci. Czy moje marzenia się spełnią? Zobaczymy 😀

Olga

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.