Ciąża i poród

Plan porodu. Po co nam jest? Na co zwrócić uwagę?

Plan porodu owiany jest różnymi mitami. Przede wszystkim bardzo często słyszę, że:

  • To jakaś niepotrzebna „nowomoda”.
  • Zupełnie zbędny świstek papieru. I tak nikt go nie czyta w szpitalu.
  • Poród to nie wakacje, aby tylko oczekiwać i wymagać.

I jeszcze parę innych by się dodało. Dlaczego takie zdania są powtarzane? przede wszystkim dużo w tym niezrozumienia w ogóle dla całej fizjologii porodu, dla praw kobiety i dla praw rządzących systemem. Wiele kobiet uważa, że poród jest nieprzewidywalny, przerażający i że tylko lekarze „wiedzą, co robią”. Lepiej, więc wszystko zostawić losowi i właśnie lekarzom. Różne badania jednak pokazują, że to nie jest najlepszy pomysł.

Dlaczego warto robić plan porodu?

Plan porodu warto zrobić przede wszystkim dlatego, że zwiększy to naszą wiedzę na temat porodu. Zastanawiając się, czego oczekujemy od porodu, będziemy siła rzeczy musieli dowiedzieć się, czego można oczekiwać, czym są najczęstsze interwencje, po co się je wykonuje i co na ten temat mówią badania naukowe. Kobieta, która napisała plan porodu jest już bardziej świadoma tego, co się może wydarzyć niż jej wersja z przed napisania planu porodu (z reguły).

Plan porodu jest też dobrym punktem odniesienia do komunikacji z personelem medycznym w szpitalu. Pamiętajcie, że plan porodu jest dokumentem, którego personel medyczny nie może podważać i tylko Wy możecie go zmienić.

Jak stworzyć plan porodu?

Przede wszystkim warto sobie pomóc. Przykładowy plan porodu możecie znaleźć na przykład na stronie www.gdzierodzic.info lub na stronach internetowych niektórych polskich szpitali. Ja tez swego czasu zrobiłam plan porodu. Możecie go sobie pobrać TUTAJ. Przy okazji zaglądnijcie do tego wpisu, bo tez podałam tam parę ciekawych informacji ;-).

Każdy taki gotowy plan porodu możecie dowolnie zmieniać pod siebie. W końcu to będzie Wasz poród ;-).

Warto pisząc plan porodu pomóc sobie w znajdowaniu informacji. Poczytajcie strony internetowa, gdzie sporo się pisze o fizjologii porodu i nie tylko. Pogadajcie na facebookowych grupach, gdzie znajdziecie specjalistów i świadome kobiety.

Niektóre miejsca z duża dawką wiedzy:

  • Strona Rachel Reed: https://midwifethinking.com. Duża dawka wiedzy. Polecam również jej książki.
  • Planeta Poród na Facebooku. Świetne miejsce i ogrom wiedzy, również naukowej.
  • Birth Coach Project – również miejsce z dużą dawką wiedzy.
  • Izabela Dembińska – książka „Rodzić można łatwiej” i jej fanpage. Książka powinna być obowiązkowym punktem każdego przygotowania do porodu ;-).
  • Książki Sheili Kitzinger – w zasadzie wszystkie.
  • Książka Milli Hill „Positive Birth Book”

Na co zwrócić uwagę w planie porodu?

Osoba towarzysząca

W planie porodu zwróć uwagę na osobę towarzyszącą przy porodzie. Zaznacz z kim chcesz rodzić. Jeśli chcesz rodzić z większą ilością osób, upewnij się, że szpital Ci na to pozwoli. Niestety w Polsce wiele szpitali nadal dopuszcza obecność tylko 1 osoby towarzyszącej.

Golenie krocza, lewatywa

Zwróć uwagę, czy chcesz mieć ogolone kroczę i wykonaną lewatywę w szpitalu. Może wolisz to zrobić w domu lub nie chcesz mieć wykonywanych tych zabiegów. Skonsultuj się, czy faktycznie lewatywa lub golenie krocza są potrzebne.

Wywoływanie porodu

Zastanów się nad możliwością wywoływania porodu. Jakie środki są dostępne w tym celu. Jak wyglądają procedury w wybranym przez siebie szpitalu? Poczytaj na temat indukcji porodu, użycia sztucznej oksytocyny, balonika, prostagladyn. Dowiedz się o zaletach i wadach tych metod oraz o tym jak naturalnie wywołać lub przyspieszyć poród. Poczytaj na temat powodów do indukcji. Tu odsyłam do książki Rachel Reed „Why induction Matters”. Tam znajdziecie sporo informacji i odniesień do badań naukowych.

Aktywny poród

Zwróć uwagę na możliwość przyjmowania przy porodzie różnych pozycji i możliwość ruchu. Dowiedz się, jak w wybranym przez ciebie szpitalu wyglądają procedury związane z badaniem KTG, czy indukcją porodu, jeśli będzie ona konieczna.

Woda

Czy chcesz mieć możliwość korzystania z wody w celu uśmierzania bólu? A może chcesz całkowicie urodzić do wody? Dowiedz się, czy wybrany przez Ciebie szpital to umożliwia.

Łagodzenie bólu

Czy możliwość użycia farmakologicznych środków uśmierzania bólu jest dla Ciebie ważna? Czy chcesz mieć dostęp do gazu, TENS-u? A może wolisz bardziej naturalne metody?

Jedzenie i picie

Chciałabyś mieć możliwość jedzenia i picia podczas porodu? Zaznacz to również w planie porodu.

II faza porodu

W jakiej pozycji chciałabyś urodzić dziecko? Czy chcesz zastosować ochronę krocza? Czy chcesz, aby krocze zostało nacięte? Kogo chcesz mieć przy sobie w tym momencie?

III faza porodu i po porodzie

Kontakt skóra do skóry po porodzie to również ważna kwestia (zobacz ranking Maluchy na Brzuchy). Jak długo powinien on trwać i kiedy może być przerwany? Zastanów się nad pierwszym karmieniem piersią lub nad tym, czy w ogóle chcesz karmić piersią. Kiedy chcesz przeciąć pępowinę? Dowiedz się o późnym odcinaniu pępowiny. Kto ma przeciąć pępowinę? Czy chcesz, aby podali ci środki naskurczowe przed urodzeniem łożyska?

Na oddziale położniczym

Czy chcesz, aby dziecko było cały czas z Tobą? Chcesz karmić piersią? Wyrażasz zgodę na podawanie dziecku mleka modyfikowanego? Czy chcesz, aby wszystkie badania i procedury na dziecku były wykonywane tylko w twojej obecności? Chcesz dziecko szczepić? Czy chcesz pomocy w kapaniu, ubieraniu dziecka czy w karmieniu piersią? A może chcesz skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego?

Czy dzięki planu porodu prawa rodzącej będą szanowane?

Na to pytanie nie da się łatwo odpowiedzieć. Polska jest dość sporym krajem. Mamy około 400 porodówek. W każdej pracują ludzie. Niestety przemoc na porodówkach nadal się zdarza. Nadal często problemem jest nieinformowanie kobiet o tym, co się dzieje i co się z nimi robi. Kobiety nadal często są traktowane bardziej jak przedmiot porodu a nie podmiot.

Jednak ja jestem pełna nadziei, bo widać zmiany. Coraz więcej pojawia się wspaniałych położnych, które respektują fizjologię porodu. Szpitale również zaczynają patrzeć na jakość opieki okołoporodowej. I te zmiany idą w dobrą stronę. Plan porodu to kolejna cegiełka, która w zmianach pomoże. Świadoma kobieta przy porodzie to większa szansa na świadomy i piękny poród. Nie pozwólcie, aby Waszymi porodami rządził tylko przypadek.

Olga

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.