Tartaletki z jabłkami i posypką

Dzisiejsze tartaletki są trochę bardziej jesienne, bo z jabłkami, które mąż mi ostatnio przywiózł od teściowej.

Składniki na 2 tartaletki:

ciasto:
– 60 gram masła
– 1 żółtko
– 1/4 szklanki cukru brązowego
– 1 szklanka mąki pełnoziarnistej

nadzienie:
– 2 średnie jabłka
– 1 kisiel pomarańczowy (taki w ilości na 1 kubek)

posypka:
– 2 łyżki masła
– 2 łyżki cukru pudru
– 4 łyżki mąki pełnoziarnistej

Najpierw przygotowujemy ciasto. Masło ucieramy z cukrem na jednolitą masę. Dodajemy żółtko i dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy mąkę i szybko zagniatamy ciasto (najlepiej aby miało jak najmniejszy kontakt z dłońmi). Ciasto wkładamy do lodówki na 30 minut.
Jabłka obieramy i ścieramy na grubej tarce. Mieszamy dokładnie z kisielem.
Przygotowujemy posypkę. Mieszamy mąkę z cukrem. Rozpuszczamy masło i jeszcze ciepłe wlewamy do mąki z cukrem. Szybko mieszamy łyżką.
Schłodzone ciasto wykładamy na formy do tartaletek i wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Pieczemy przez 5 minut. Wyciągamy, nakładamy jabłka i posypujemy posypką. Wkładamy jeszcze raz do piekarnika na około 20 minut.

Smacznego!

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.