Kubeczek menstruacyjny – czy faktycznie taki dobry?

Jakieś 4 miesiące temu świat stanął na głowie, a ja się przy tym ogromnie cieszę, że prawie rok temu podjęłam decyzję o zakupie kubeczka menstruacyjnego. Chyba jeden z lepszych wynalazków ludzkości. Zaraz Wam napisze dlaczego.

Kobiety mają okres

Zawsze gdy mówię o tematach związanych z menstruacją, widzę w słuchaczkach jakieś takie delikatne zażenowanie. Jakby o tym temacie nie miałoby się mówić. Takie tabu, które jeszcze bardziej podkreślane jest przez współczesną kulturę i media. Bo jak inaczej powiedzieć o reklamach tamponów i podpasek, które zwracają uwagę na to, że miałabyś się czuć, jakbyś okresu nie miała. Czyli, że to takie zło konieczne, czyż nie?

W rezultacie zwłaszcza młode dziewczyny mają problem z menstruacją, a jakakolwiek plamka krwi na ubraniu powoduje niemalże tragedię. Ma to sens? Dla mnie nie! Chociaż dokładnie pamiętam te same problemy, gdy ja byłam młodsza.

Zdrowa kobieta ma okres. To jest normalny stan. Dzięki temu możemy mieć dzieci, rodzić je i być kobietami. A z tego powinnyśmy bardziej  być dumne, niż zażenowane.

Kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny nie jest całkiem nowoczesnym wymysłem. Pierwsze współczesne kubeczki były wymyślone już kilkadziesiąt lat temu, ale dopiero teraz na dobre przyjęły się w naszym życiu.

Kubeczek jest wykonany z silikonu medycznego, dzięki temu jest miękki i elastyczny. Jego zadaniem jest zbieranie krwi menstruacyjnej. Kubeczek oczywiście co pewien czas należy opróżnić.

Zalety kubeczka

  • Przede wszystkim kubeczek jest dość ekologiczny. Są one wielorazowego użytku i jeden starcza na 10-15 lat. Oczywiście taki jeden kubeczek w pełni wystarcza jednej kobiecie. Łatwo sobie wyobrazić, ile jedna kobieta w ciągu 10-15 lat zużywa tamponów i podpasek jednorazowego użytku. To wszystko można zastąpić jednym silikonowym kubeczkiem.
  • Koszt zakupu kubeczka również jest nieporównywalnie mniejszy z kosztem zakupu jednorazowych podpasek i tamponów przez 10-15 lat miesiączki.
  • Kubeczki są wygodne w użyciu. Wiem, na początku istnieje pewien lęk przed założeniem go, ale jak się to opanuje, okazuje się, że kubeczki są znacznie wygodniejsze od tamponów i podpasek.
  • Nie powodują suchości w pochwie. Zmora przy tamponach. Na szczęście kubeczki menstruacyjne nie powodują suchości w pochwie, przez co ich aplikacja jest zdecydowanie bardziej wygodna.

Wady kubeczka

Ja w zasadzie zauważyłam tylko jedną wadę kubeczka. Mianowicie jeżeli nie ma się zbyt dobrego kontaktu ze swoim ciałem, a zwłaszcza ze swoją pochwą, można mieć pewne obawy przed pierwszym użyciem kubeczka menstruacyjnego. Szybko jednak okazuje się, że ta wada może być zaletą. Kubeczek menstruacyjny pomaga w poznaniu swojego ciała, mięśni dna miednicy. Pomaga również w nauce rozluźniania właśnie mięśni dna miednicy.

Czy kubeczek menstruacyjny jest dla każdego?

Nie jest. Każda kobieta ma prawo wybrać najlepsze dla siebie środki higieniczne na czas miesiączki. Jednej będą odpowiadały podpaski, innej podpaski wielorazowe a jeszcze innej kubeczki menstruacyjne. Dobrze jest, gdy można wypróbować różnych metod.

Olga, doula w Spokojnie, to tylko poród!

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.