Wycieczka po Karwinie część 2

Karwina to nie tylko piękny frysztacki rynek i park (część pierwsza wycieczki po Karwinie TUTAJ). Karwina ma tę główną zaletę, że jest bardzo zielona. Mimo w sumie górniczego rejonu i niezbyt dobrego powietrza (Ostrawa ma bardzo złe wyniki jeśli chodzi o jakość powietrza), miasto jest bardzo zielone. Co krok to park i to nie jakieś skwerki tylko porządne, duże parki. Do tego od strony granicy z Polską mamy las. Kilkanaście lat temu nie wolno było do lasu wchodzić, ale teraz jest to bardzo urokliwe miejsce do spacerów. Od Polskiej strony zrobiono nawet trasę rowerową. 

 

Kolejne zielone i piękne miejsce w Karwinie to Olszyny (cz. Olšiny). Również jest to miejsce spacerowe czyli las i stawy. Można także zaglądnąć tam na Dwór Olszyny (cz. Dvůr Olšiny), gdzie znajduje się restauracja a także stadnina koni.

Olszyny mają niezwykły urok podmokłego lasu i są oczywiście miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków.

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.