Wycieczka po Karwinie część 1

U nas dzisiaj wycieczkowo troszeczkę będzie. A wycieczka miała na celu odwiedzenie rodziny, ponieważ z tego miasteczka pochodzi tata Smoka. Zapraszam Was na spacer po Karwinie (czeska nazwa: Karviná). 


 
 

Miasto mieści się między Czeskim Cieszynem a Ostrawą. Obszar Karwiny tworzą kilka dawniej samodzielnych miejscowości. W XIX wieku ze względu na odkrycie w tym rejonie bogatych złóż węgla, nastąpił gwałtowny rozwój ekonomiczny i demograficzny. Dzisiaj chciałabym wam pokazać jedną z dzielnic Karwiny – Frysztat. Frysztat był drugim najstarszym miastem po Cieszynie w księstwie cieszyńskim. Tutaj mieści się bardzo urokliwy ryneczek z ratuszem i mieszczącym się niedaleko kościołem. Przy rynku znajduje się także pałac. Już od XIV wieku istniał w tym miejscu zamek a obecną postać dostał pod koniec XVIII wieku dzięki hrabiemu Larisch von Mönnich. W zamku znajduje się świetna restauracja (nawiasem mówiąc tam mieliśmy wesele) a w jego komnatach odbywają się teraz między innymi śluby cywilne.

Natomiast za pałacem rozciąga się piękny i ogromny park, który kiedyś także należał do hrabiego Larischa. Park jest świetną atrakcją dla dzieci, ponieważ znajdziemy tam zagrodę z danielami i pawiami. Codziennie dzieciaki przychodzą karmić zwierzaki.

Oprócz przeuroczych zwierzątek w parku jest też jeziorko (ślepe koryto Olzy), nad którym można posiedzieć przy filiżance kawy a nawet wynająć łódkę i popływać.

W parku nie zabrakło także placu zabaw dla dzieci.

Smok też w parku był razem ze swoim pojazdem (ten zielony). Danieli co prawda nie karmiliśmy, ale przyszliśmy się z nimi przywitać. Zwierzątka podeszły do nas z wielkim entuzjazmem, który prysnął, gdy tylko spostrzegły, że nie mamy nic dla nich do wszamania.

Więcej informacji o Karwinie: 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pałac_we_Frysztacie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Karwina

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.