Węgry z dzieckiem

Wiele jest stron poświęconych miejscom przyjaznym w Polsce i w innych krajach. U mnie robię spis miejsc na Węgrzech, które są odpowiednio wyposażone z myślą o najmłodszych. Nacisk oczywiście kładę na Budapeszt, ponieważ ten znam najlepiej, ale zobaczymy jak się to wszystko rozwinie. Gdybyście trafili na coś wartego dopisania, napiszcie do mnie na adres tedikontakt@gmail.com.

Czy Węgry to miejsce przyjazne dla dzieci? I tak i nie. Z jednej strony mamy w Budapeszcie wysokie krawężniki, przejścia podziemne, niedostosowane do wózków metro i wysokopodłogowa komunikacja miejska (to ostatnie się na szczęście zmienia). Z drugiej strony sami Węgrzy są przyjaźnie nastawieni do dzieci. Zawsze ustępują miejsca mamom z dziećmi, czy tym jeszcze ciężarnym. Zawsze pomagają z wózkiem, gdy trzeba go przenieść.

1. Ikeę zna chyba każdy. W każdym kraju przedstawia one podobne standardy i ta w Budapeszcie także od nich nie odbiega. W Ikei znajdziemy wygodny pokoik z przewijakiem dla mamy karmiącej. Dla starszych dzieci jest też kącik z zabawkami oraz plac zabaw, gdzie młodzież może do woli bawić się pod czujnym okiem opiekunki, gdy rodzice buszują między meblami.

2. Dziecięcy szpital Heim Pál przy dworcu Népliget. Mam o szpitalach tutejszych niezbyt dobrą opinię. Niestety miałam tę wątpliwą przyjemność je poznać od środka.  Wyglądają trochę jak krakowskie w latach 90. No, może troszkę lepiej. W głównym budynku szpitala Heim Pál jest pokoik dla mamy z dzieckiem. W praktyce jest to zwykła ubikacja z dodatkowym krzesłem i przewijakiem. Byłam tam raz, a potem Smoka karmiłam już w parku między budynkami. Mimo wszystko przewijak się bardzo przydaje, więc tafia to miejsce na moją listę. Z resztą przewijaki to w tym szpitalu na każdym kroku można zobaczyć.

3. Pokój do karmienia w galerii Westend (koło dworca Nyugati). Na samej górze znajdują się tam dwa niewielkie pokoiki przeznaczone dla mam z maluchami. W pokoju jest umywalka, duży przewijak i wygodny fotel do karmienia (sama bym taki chciałam mieć!). Jest oczywiście mydło w płynie oraz papierowe ręczniki (fotel i przewijak są opatulone jednorazowymi ręcznikami). Pokoiki są czyste i przyjemne.

Untitled-1 copy

Oczywiście dostać się tam można za pomocą windy. W pokoju nie ma miejsca na wózek, ale ten można spokojnie zostawić na zewnątrz, gdzie przypilnuje go przemiła pani sprzątająca. Obok pokoików znajduje się także toaleta, jeśli mama też by chciała skorzystać. Byłam bardzo przyjemnie zaskoczona tym miejscem :-).

4. Kéhli Vendéglő, czyli restauracja Kéhli. Znajduje się w Óbudzie na ulicy Mókus 22. Jest to restauracja bardzo dostosowana do rodzin z małymi dziećmi. Dostępne tam są krzesełka do karmienia, a łazienka wyposażona jest w wygodny przewijak. Dodatkowo sama obsługa jest bardzo przyjaźnie nastawiona do dzieci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5. Restauracja Dunapark w XIII dzielnicy jest kolejnym miejscem, gdzie można wybrać się z maluszkiem. Posiada ładną (i czystą) toaletę z przewijakiem. Do tego dostępne tam są krzesełka dla maluchów (widziałam przynajmniej 3) i mają obsługę, która wyjątkowo szeroko uśmiecha się do dzieci. Przy tym można tam dostać też słodycze dla diabetyków i alergików.

Dodatkową zaletą tej restauracji, jest bliskość jednego z moich ulubionych parków (Szent István Park) z pięknym placem zabaw dla dzieci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6. Pozsonyi Kisvendéglő znajduje się także w XIII dzielnicy (na rogu ulicy Pozsonyi i Radnóti Miklos). Oprócz miłej obsługi znajdziemy tam krzesełko dla dziecka i dodatkowe, plastikowe sztućce dla malucha. Z czymś takim pierwszy raz spotkałam się właśnie na Węgrzech. Świetna sprawa :-).

Niestety w toalecie nie ma przewijaka i jest tak mała, że próba załatwienia potrzeby starszaka, gdy musimy z nim być w toalecie, jest dość karkołomna. Za to mają tam podest dla dzieci do umywalki.

pozsonyi