Węgierskie pogacze

Dzisiaj będzie coś słonego i odrobinę pracochłonnego. Uwierzcie mi, dla tego smaku warto stać w kuchni! Pogacze (węg. sajtos pogácsa) to jedne z tradycyjnych wypieków węgierskich. Można je tu kupić praktycznie w każdej piekarni. Oczywiście same pogacze występują także w innych wersjach, nie tylko serowych. 

Składniki (na 20 pogaczy):
– 3,5 szklanki mąki pszennej
– 1 jajko
– 1 żółtko
– 1 szklanka mleka
– 1 opakowanie drożdży suchych
– 3 łyżeczki soli
– 200 gram sera żółtego
– 1 łyżeczka cukru
– 100 gram masła

Drożdże mieszamy z ciepłym mlekiem i cukrem. Odstawiamy na chwilę w ciepłe miejsce, aż drożdże urosną. Po tym czasie mieszaninę drożdży z mlekiem dodajemy do mąki, jajka, soli i stopionego i przestudzonego masła. Zagniatamy dokładnie ciasto (powinno odchodzić od ręki). Odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 minut. Ciasto rozwałkowujemy do grubości około 1 cm. Ser żółty ścieramy na drobnej tarce i dzielimy na 5 równych części. Posypujemy rozwałkowane ciasto jedną częścią tartego sera i składamy na 4 części. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 minut. Czynność tą powtarzamy 4 razy. Na końcu ciasto rozwałkowujemy na grubość około 2 cm i wycinamy ciasteczka (powinny nie być za duże). Ciasteczka przekładamy na blachę z papierem do pieczenia, smarujemy z wierzchu żółtkiem i posypujemy odrobiną tartego żółtego sera.
Pieczemy najpierw w temperaturze 200 stopni przez 5 minut a potem jeszcze 10-15 minut w temperaturze 170 stopni.

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.