Węgierskie gałuszki

Gałuszki, czyli galuska, to tradycyjny węgierski dodatek do dań (generalnie mięsnych). Z gałuszkami Węgrzy jadają przeróżne gulasze, mięsa w sosie i zupy. To taka całkiem ciekawa alternatywa dla ziemniaka, makaronu, kaszy czy ryżu.

Do przyrządzenia węgierskich gałuszek wykorzystałam przepis z książki „Nagy szakácskönyve” Papp Katalin (więcej TUTAJ), chociaż różnych przepisów na gałuszki widziałam ogromną ilość. Wdzięcznie prezentują się razem z gulaszem (u mnie przepis był już TUTAJ). 


Składniki:
– 1 jajko
– 1 łyżka oleju
– 100 ml letniej wody
– 200 gram mąki
– 1 łyżeczka soli

Jajko roztrzepujemy z olejem i mieszamy dokładnie z mąką i wodą. Ciasto ma być luźne, ale nie za bardzo (coś pomiędzy konsystencją ciasta na lane ciasto a tym na pierogi). W razie potrzeby należy dodać mąkę lub wodę. Prawdziwa wiejska gospodyni przeciera potem ciasto przez grube sito, wrzucając je prosto do wrzącej wody. Ja niestety sitka nie miałam, więc ciasto rwałam na niewielkie kawałeczki. Gdy kluski wypłyną na powierzchnie, są już gotowe. Przekładamy do miski i skrapiamy jeszcze niewielką ilością oleju aby się nie posklejały. 
Smacznego!

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.