Tylko fotelik? Aż fotelik! #KochamZapinam

Nikt się nie zastanawia nad fotelikiem samochodowym.

Z wózkami dla dzieci to inna bajka, bo przecież do parku się chodzi i trzeba pokazać się z dobrym sprzętem.

A fotelik? Fotelik przecież tylko w aucie jest.

Ludzie kupują foteliki samochodowe, bo jest przepis, że dziecko inaczej nie może być przewożone. To i tak jest już coś. Bo są i tacy, co dziecko przewożą na własnych kolanach.

Kwestia fotelików samochodowych przypomina mi trochę sprawę z nosidłami i wisiadłami. Niby wszyscy wiedzą, jak powinno się nosić dzieci, bo trąbią o tym na lewo i prawo, ale jakoś nie zawsze im to wychodzi. Jak widać wisiadła są nadal produkowane i sprzedawane, czyli ktoś je kupuje.

A foteliki? Jest ich ogromna ilość i ciężko się zorientować w tych wszystkich gwiazdkach, testach i sposobach przewożenia. Ludzie nie wiedzą, bo czasu mają mało. Żal go tracić na studiowanie internetów.

I tak dobrze, gdy przewożą dziecko zapięte w foteliku. Choćby to był jakikolwiek fotelik.

Można nie mieć najlepszego na świecie fotelika samochodowego. Można nie mieć najbezpieczniejszego auta. Ale dziecko przewożone autem musi siedzieć w foteliku i mieć prawidłowo zapięte pasy. Taka prosta czynność zwiększa bezpieczeństwo malucha. Nawet, gdy jedzie się tylko do sklepu dwie ulice dalej. Wypadki zdarzają się też na parkingu.

Razem z jedenastoma innymi blogerkami i jednym blogerem chcemy uświadomić całe społeczeństwo, że fotelik samochodowy to nie fanaberia, ale oczywistość. Dziecko zapina się w foteliku zawsze, nawet na najkrótsze dystanse. Możemy jeździć najbezpieczniej na świecie, ale nigdy nie możemy być pewni, kto jeszcze z tej samej drogi korzysta.

Mało z tego! Nawet jadąc taksówką możesz poprosić o przyjazd takiej z fotelikiem dziecięcym. To także jest ważne, bo przejazd taksówką jest tak samo bezpieczny, jak przejazd zwykłym autem, a patrząc czasami na manewry taksówkarzy można stwierdzić, że taksówki są jednak mniej bezpieczne.

Nasza akcja #KochamZapinam będzie przypominać wszystkim, żeby zapinali swoje dzieci w fotelikach samochodowych. Aż stanie się to codziennością.

Zachęcam wszystkich do przyłączenia się do nas i wrzucania zdjęć swoich pociech zapiętych w foteliku samochodowy na Facebook, Instagram i gdziekolwiek indziej chcecie. Nie zapomnijcie o hashtagu #KochamZapinam. Dzięki temu coraz więcej ludzi dowie się, jak ważne jest przewożenie swoich dzieci prawidłowo zapiętych w fotelikach samochodowych.

facebook-iconFanpage #KochamZapinam

instagram-icon Instagram #KochamZapinam

 

I oczywiście nasza strona #KochamZapinam

Pamiętajcie, że zawsze warto zapinać pasy i sobie i swoim dzieciom (im oczywiście pasy od fotelików samochodowych) 🙂

Tedi

KZ

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.

6 myśli na temat “Tylko fotelik? Aż fotelik! #KochamZapinam

  • Październik 17, 2015 o 11:18 am
   Permalink

   To dobrze, ale ważne jest także prawidłowe zapięcie dziecka 🙂

   Odpowiedz
 • Październik 17, 2015 o 12:52 pm
  Permalink

  Też dołączyłam do akcji! Jest super ważna! Teraz przed nami wybór nowego fotelika więc czytam i czytam i szukam i szukam bo chcę by moje dziecko było bezpieczne

  Odpowiedz
 • Październik 19, 2015 o 12:33 pm
  Permalink

  jak to nikt się nie zastanawia – sen mi z powiek spędza zakup kolejnego fotelika, a jak słyszę ze strony dziadków, żeby może dało się przejechać bez to ciary mi chodzą po plecach i zastanawiam się czy im kiedyś powierzę dziecko do samodzielnego przejazdu.

  Odpowiedz
  • Październik 20, 2015 o 9:17 pm
   Permalink

   Z tym pozwalaniem komuś innemu wozić dziecko mam podobnie. Nawet gdy ktoś inny synka zapina w foteliku, zawsze sprawdzam. może trochę przesadzam, ale lepiej dmuchać na zimne…

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *