Tort Dobosza


Dzisiaj będzie odrobina historii. W cukierniczym świecie Węgry słyną między innymi z tortu Dobosza (hu. Dobos torta). Został on po raz pierwszy przedstawiony w 1885 roku. Pierwszymi, którzy spróbowali tortu Dobosza był cesarz Franciszek Józef i jego cesarzowa Elżbieta. Receptura tortu była przez długi czas pilnie strzeżona przez jego twórcę Józefa C. Dobosza (hu. Jozsef Dobos) i dopiero w 1906 przeszedł na emeryturę i udostępnił przepis. Tort ten szybko stał się popularny w całej Europie. Każdy, kto teraz odwiedza Węgry nie może nie spróbować tutejszego tortu Dobosza. A gdzie ten specjał jest najlepszy? Ponoć w Jégbüfé na Ferenciek Tere 10 w Budapeszcie. To pełna uroku cukiernia znajdująca się w centrum miasta. 
I ja również czasami tam zachodzę, kupuję kawałek tortu Dobosza i przywożę do domu aby ze smakiem zjeść do popołudniowej kawy. 
Tajemnica ciasta tkwi w cieście biszkoptowym, czekoladowo-maślanym kremie i polewie karmelowej. Przepisu nie podaję, ponieważ sama go nie zrobiłam. W przypływie wolnego czasu na pewno spróbuję i się pochwalę :-). 

Więcej na ten temat: http://en.wikipedia.org/wiki/Dobos_torte

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.