Tarta z porzeczkami i kruszonką


Sezon owocowy mamy w pełni, chociaż już powoli kończą się truskawki. Za to porzeczek ci u nas dostatek! Proponuję więc tartę z porzeczkami. Robię ją już od dawna. Mieszkając w Polsce robiłam ją z własnymi, domowymi owocami.  Miałam posadzony krzaczek porzeczek (dość leciwy już), który zawsze rodził ogromną ilość owoców. Starczało na kilka takich wypieków. Tarta z porzeczkami to jedno z moich ulubionych letnich ciast!

Składniki na ciasto:

  • 1 kostka masła
  • 1/2 szklanki cukru
  • 3 jajka
  • 2 szklanki mąki
  • 1/2  łyżeczki proszku do pieczenia

Składniki na posypkę:

  • 20 gram masła
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 2 łyżki mąki

+ 30 dag czerwonych porzeczek

 

Masło ucieramy z cukrem na gładką masę. Następnie dodajemy jajka, nadal ucierając. Teraz pomału dodajemy mąkę oraz proszek do pieczenia i zagniatamy szybko ciasto. Ma być zwięzłe i powinno odchodzić od rąk. W razie potrzeby należy dodać odrobinę mąki (ilość mąki też jest zależna od wielkości jajek). Wstawiamy ciasto do lodówki na 30 minut. Po tym czasie ciasto wykładamy na formę do tarty i nakłuwamy odrobinę widelcem. Umyte , obrane i osuszone owoce umieszczamy teraz na ciasto. W razie potrzeby można je odrobinę dosłodzić. Ja nie słodzę, ale lubię kwaśne owoce.

Teraz robimy kruszonkę. Mąkę i cukier mieszamy w misce. Masło roztapiamy i dodajemy do mąki z cukrem szybko mieszając. Kruszonkę wysypujemy na ciasto z owocami.

Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 180 stopni przez około 20-25 minut.

Smacznego!

Tedi

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.