Szent István Park – najpiękniejszy park w Budapeszcie

Szent István Park jest dla mnie jednym z ulubionych miejsc w Budapeszcie. Początkowo, gdy mieszkałam w VII dzielnicy, nawet o nim nie wiedziałam. Jakoś rzadko wybieraliśmy się na spacery w te okolice. Potem przeniosłam się do XIII dzielnicy i nasze spacery zaczęły kierować się w stronę Dunaju. Dzięki temu odkryłam wiele wspaniałych miejsc w tej okolicy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szent István Park znajduje się nad brzegiem Dunaju po stronie Pesztu. Jest on położony dokładnie naprzeciwko wyspy Małgorzaty. To położenie sprawia, że jest on jeszcze bardziej urokliwy, ponieważ posiada widok na Dunaj. Jest to niestety jeden minus parku przy dość wietrznej pogodzie. Park urządzony jest bardzo ładnie. Do głównej części psy nie mają wstępu, ale za to wzdłuż całego parku ciągnie się ogrodzony deptak dla czworonogów. Pieski mogą sobie tam swobodnie biegać i korzystać ze sprzętów dla zwierzaków. Szent István Park ma kilka przyjemnych fontann, rzeźby i oczywiście plac zabaw dla dzieci, który jest jednym z lepszych w Budapeszcie. Przede wszystkim znajdziemy tutaj coś dla starszych dzieci i dla tych najmniejszych. Dodatkowym atutem placu zabaw są drzewa, które cudownie zacieniają miejsce podczas letnich upałów. Takiego czegoś często brakuje na polskich placach zabaw. W Budapeszcie jest to raczej standardem. Z resztą co się dziwić. Węgrzy są przyzwyczajeni do upałów. Sama (znaczy się ze Smokiem) z parku korzystałam nawet podczas największych upałów. Obydwoje czuliśmy się tam znacznie lepiej niż w dusznym mieszkaniu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oprócz parku zachęca także okolica. Pełno jest tutaj małych sklepików, kawiarenek i miejsc, których nie da się znaleźć w innych częściach Budapesztu (ale to będzie materiał na osobny post). Przy samym parku ulokowana jest także restauracja Dunapark, gdzie napijemy się pysznej kawy i zjemy wyśmienite lody. Sama restauracja jest miejscem przyjaznym dla dzieci. Znajdziemy w niej takie udogodnienia jak krzesełka do karmienia, przewijak i bardzo miłą obsługę :-).

Wszystkim odwiedzającym Budapeszt polecam spacer do Szent István Parku. Na pewno będzie to mile spędzony czas.

Tedi

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.

3 myśli na temat “Szent István Park – najpiękniejszy park w Budapeszcie

 • 9 października, 2014 o 2:57 pm
  Permalink

  Budapeszt ma w sobie coś takiego fascynującego, że można po tym mieście chodzić i chodzić. Co i raz odkrywa się nowe trasy, piękne nie widziane do tej pory domy, fascynujące swoją zielenią parki i … ten Dunaj. Tam można być, oddychać, patrzeć, podziwiać, zachwycać się aż doczeka się człowiek wieczoru, zapłoną światła i…. wtedy dopiero będzie się czym zachwycać!!

  Odpowiedz
 • 9 października, 2014 o 8:07 pm
  Permalink

  W tamtych okolicach mieszkaliśmy 🙂 Mało z tego pamiętam bo byłam niewiele starsza od Smoka 😉 Ale jak byliśmy w lipcu to Mama mi przypomniała to miejsce 🙂

  Odpowiedz
  • 10 października, 2014 o 8:25 am
   Permalink

   Podobno Węgrzy z małymi dziećmi uwielbiają tą część XIII dzielnicy. Jakbym miała sobie kupić mieszkanie w Budapeszcie to chyba wybrałabym ten rejon 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *