Stará Bystrica – piękne miejsce w górach

Na początku lipca pojechaliśmy z M na Słowację na ślub i wesele. Ślub jak to ślub był wspaniały i w sumie dawno się tak dobrze nie bawiłam (nie rozumiem dlaczego niektórzy ludzie nie lubią ślubów). Ale przy okazji ślubu pozwiedzaliśmy sobie okolicę.

Miejscowość Stará Bystrica (węg. Óbeszterce) znajduje się na Słowacji niedaleko Czadcy. Pierwsze pisemne wzmianki o wsi pochodzą już z 1417 roku. Sama wieś jest bardzo ładna (jakżeby inaczej skoro znajduje się w górach). Na każdym kroku można spotkać ładne budynki a samo centrum jest bardzo przyjemnie odnowione. Tam też możemy podziwiać orloj, czyli zegar astronomiczny, który każdej godziny pięknie gra. Wtedy też można zobaczyć przesuwające się figurki przedstawiające znanych Słowaków.

Muszę od razu przyznać, że razem z M uwielbiamy chodzić po górach. Nie robimy tego zbyt często, zwłaszcza od kiedy urodzi się Smok, ale nadal sprawia nam to dużo przyjemności. Dlatego rano po weselu, gdy wszyscy odsypiali nieprzespaną noc i trzeźwieli, my wyruszyliśmy szlakiem na wieżę widokową. Trasa nie była zbyt długa (idealna na nasze nadwyrężone nieprzespaną nocą siły) ani trudna. Wyszliśmy sobie zwyczajnie na górkę. Przy okazji M zobaczył w krzakach małą żmiję, ale nie udało nam się ją sfotografować. Była szybsza i uciekła.

Stará Bystrica to piękne miejsce i mamy nadzieję, że uda nam się ją odwiedzić na trochę dłuższy czas niż ostatnio. Już wyobrażam sobie, jak Smok się cieszy oglądając zegar astronomiczny.

Tedi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.