Spokojnie, to tylko poród!

Chyba większości współczesnych kobiet poród nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Owszem, to konieczna sprawa, jeśli chce się posiadać biologiczne dzieci. Jednak jest coś w porodzie, co wprawia kobiety w przerażenie.

Jak wiecie jako doula, próbuję trochę „odczarować” poród. Staram się mówić o porodzie w trochę innych, mniej przerażających kategoriach. Staram się z porodu wydobyć to, co jest pozytywne. Dlaczego? Właśnie dlatego, że im mniej kobieta boi się porodu, tym generalnie większa szansa na łatwiejszy poród bez komplikacji. Poważnie. To działa! Strach wyzwala w nas takie hormony, które potrafią skutecznie blokować poród, a nawet całkiem zatrzymać akcję porodową. To powoduje komplikacje. Oczywiście nigdy nie jest tak, że jak ktoś się boi, to ma na 100% ciężki poród, ale szansa na to się zwiększa. Odwrotnie również nie da się zagwarantować łatwego porodu kobiecie, która do niego podchodzi z entuzjazmem. To jednak zbyt skomplikowany proces i wpływa na niego wiele czynników. Mimo to, statystyki pokazują, że szansa na łatwy poród zwiększa się wraz z pozytywnym podejściem u kobiety.

I ja staram się właśnie o to pozytywne podejście walczyć.

W ten sposób powstał projekt „Spokojnie, to tylko poród!”.

„Spokojnie, to tylko poród!”

Gdy otrzymałam dyplom ukończenia kursu dla doul, od razu wiedziałam, że chcę prowadzić warsztaty dla kobiet w ciąży. Nie było łatwo zacząć. Ciężko było mi najpierw znaleźć dobre miejsce w moim regionie do prowadzenia warsztatów. Na szczęście po długich poszukiwaniach udało mi się znaleźć w Jastrzębie-Zdroju Centrum PRANA. Szybko stwierdziłam, że takich warsztatów chcę robić więcej.

I tak na dzień dzisiejszy (21.03.219) organizuję:

  1. W Jastrzębie-Zdroju warsztaty raz w miesiącu w Centrum PRANA
  2. W Cieszynie warsztaty również raz w miesiącu w Studio Tańca Passo. Te z kolei prowadzę z drugą doulą Magdaleną Szufłat.

I zamierzam działać również w innych miejscach. O wszystkich warsztatach w ramach projektu „Spokojnie, to tylko poród!” możecie dowiedzieć się śledząc fanpage.

Program warsztatów

Program warsztatów oczywiście będzie się pewnie zmieniał w czasie, ale staram się aby zawierały tematy takie jak:

  • Poród bez bólu – jak radzić sobie z bólem przy porodzie, czy poród bez bólu jest możliwy?
  • Jak świadomie przygotować się do porodu? – ćwiczenia, wsparcie.
  • Użycie szalu rebozo w czasie ciąży, porodu i połogu.

Olga

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, zostaw po sobie komentarz, polub lub udostępnij. Będzie mi bardzo miło :-).

facebook-icontwitter-iconinstagram-icongoogle-plus-2-icon

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.