Pierogi z jabłkami

Jabłek ci u nas dostatek! W święta teściowa wyposażyła nas w ogromną ilość jabłek z ogrodu. No, może nie tak ogromną, ale tyle ile nam wlazło do samochodu. W związku z czym jabłka nadal jemy i końca nie widać. Aby zmniejszyć choć trochę ich liczbę, zrobiłam pierogi z jabłkami.

Składniki:
Ciasto:
– 1 szklanka wody
– 1 łyżka masła
– 2 i 1/4 szklanki mąki pszennej
Farsz:
– 3 średnie jabłka
– łyżeczka cynamonu
– cukier brązowy według uznania
Do dekoracji:
– śmietana 20%
– cynamon
– cukier brązowy

Jabłka obieramy i kroimy na małe kawałki. Prażymy przez chwilę w garnku. Na koniec dodajemy cynamon i cukier. Odstawiamy do wystudzenia. Dobrze jest jak kawałki jabłka nadal są widoczne.
Teraz przygotowujemy ciasto. Masło rozpuszczamy w ciepłej wodzie i wlewamy do mąki. Zagniatamy jednolite ciasto.
Ciasto wałkujemy na cienko i wycinamy kółka za pomocą szklanki. Lepimy pierogi. Wrzucamy na wrzącą wodę i gotujemy aż wypłyną.
Takie pierogi z powodzeniem można jeść na początku karmienia piersią. Dobrze jest wtedy zredukować ilość cukru i zamiast zwykłej pszennej mąki użyć pełnoziarnistą.
Smacznego!

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.