Najlepsze książki dla rocznego dziecka

Uwielbiamy czytać całą rodziną. M zawsze coś czyta. Ja także staram się wygospodarować trochę czasu na książkę. Czytamy także ze Smokiem i z Młodszym. Smok od bardzo wczesnych dni lubił słuchać czytanych książek. Czytałam mu, gdy miał ledwo pół roku. Gdy miał rok, spokojnie mogłam mu czytać dłuższe książki, pokazywać nawet te dla starszych dzieci. Ale Smok był spokojnym maluszkiem i bardzo szybko potrafił skupić uwagę na dłuższą chwilę. Do dzisiaj taki jest, chociaż w tym wieku to już zaczyna być całkiem normalna sprawa.

Młodszy jest inny pod tym względem. Zachowuje się trochę jak typowe dziecko w jego wieku. Ciężko mu skupić uwagę na dłużej na jakimś przedmiocie. Kompletnie nie da mu się czytać dłuższych tekstów. Dlatego jakiś czas temu powstała konieczność zaopatrzenia się w książeczki dedykowane dla takich maluchów.

Co powinna mieć książka dla rocznego dziecka?

Przede wszystkim w książce nie może się za dużo dziać. Na skomplikowane obrazki przyjdzie jeszcze pora. Na razie skupmy się na jednym lub dwóch elementach. Tak samo tekst nie może być długi. U nas czasami ciężko jest doczytać jedno zdanie złożone ;-). Za to świetne są rymowanki, bo nawet, jak dziecko przewróci ci stronę, możesz wierszyk dokończyć. Gwarantuję Ci, że po kilka razach, będziesz go znała na pamięć.

Książki dla rocznego dziecka także powinny być wytrzymałe. Najlepiej jak mają twarde, kartonowe strony. Wtedy ryzyko ich potargania jest mniejsze.

U nas nigdy nie sprawdzały się książki z ruchomymi częściami. Tego typu twory bardzo szybko ulegały zniszczeniu. Co się dziwić? Dziecko jest ciekawe i wszystkiego chce spróbować, dotknąć, pociągnąć a małe rączki jeszcze nie potrafią być delikatne.

Jakie książeczki są naszymi ulubionymi?

Książeczki z serii Kontrastowa książeczka dla maluszka Wydawnictwa Wilga.

To piękna seria czterech książeczek o pszczółce, mrówce, świetliku i biedronce. Te książeczki są dedykowane dla maluszków i także z powodzeniem można je pokazywać niemowlętom. W końcu to książeczki kontrastowe. Ale idealne także będą dla rocznych dzieci. Tekst jest króciutki i wierszowany. Obrazki nie są skomplikowane, a dodatkowo są bardzo ładne. Idealny sposób na naukę o świecie malutkich stworzeń.

Pan Łasuch Miś, Adam Święcki, Wydawnictwo TADAM

Gdy jakiś czas temu zobaczyłam tę książkę (chyba gdzieś w księgarni internetowej), nie mogłam się jej oprzeć. Bo kto mógłby się oprzeć takiemu uroczemu misiowi? Zwłaszcza jak ma się w domu takiego łasucha, jak Młodszy ;-).

Książeczka posiada piękne obrazki (na których znowu nie dzieje się zbyt wiele) i bardzo sympatyczny tekst. Chociaż muszę przyznać, że wierszyk bywa trochę długi dla Młodszego i często mi w połowie chce przewrócić stronę. Za to nadrabiamy oglądając obrazki i wyszukując po kolei różne zwierzaki.

Ośmiornica Ola, Wydawnictwo Wilga

Ta książka stała się ostatnio ulubioną pozycją Młodszego i muszę ją skrzętnie chować, bo inaczej cały dzień bym siedziała z ręką w rękawiczce…

To jest właśnie książka z pacynką, czyli włochatą rękawiczką, która udaje macki ośmiornicy. Młodszy uwielbia taką zabawę i na sam widok okładki już zaczyna się śmiać. Na obrazkach tej książki trochę więcej się dzieje, ale także nic nadzwyczajnego, czego nie mógłby ogarnąć swoim umysłem roczniak. Ot ryby, meduzy, ośmiornice i inne stworzenia morskie.

Marzenia Małej Żabki i Podróże Jeżyka, Wydawnictwo Olesiejuk

Wydawnictwo Olesiejuk, to jedno z moich ulubionych wydawnictw. Mamy sporo książek wydanych właśnie przez nich i żadna nigdy długo na półce nie leży. Dla Młodszego wybrałam jakiś czas temu Marzenia Małej Żabki i Podróże Jeżyka. I znowu są to książeczki idealne dla roczniaka. Znajduje się w nich krótki wierszyk i piękne rysunki. Nic więcej nam nie potrzeba ;-).

Czytanie dzieciom to świetna zabawa i nauka w jednym. A czy Wy znacie jakieś ciekawe książeczki dla rocznych maluchów? Często czytacie z dziećmi?

A jeśli chcecie zobaczyć inne nasze czytelnicze propozycje, zapraszam do CZYTELNI MALUCHA.

Olga

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, zostaw po sobie komentarz, polub lub udostępnij. Będzie mi bardzo miło :-).

facebook-icontwitter-iconinstagram-icongoogle-plus-2-icon

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.