Moje ulubione restauracje, kawiarnie w Budapeszcie, część I

Pamiętam doskonale jak kilka lat temu pojechaliśmy z M do Budapesztu. Było wtedy upalne lato (termometry wskazywały ponad 40 stopni) a my za niecałe dwa miesiące mieliśmy wziąć ślub. Mieszkaliśmy wtedy w akademiku (studentów przecież nie było stać na hotel), wieczorami spacerowaliśmy po górze Gellérta pijąc winko. Jedynym naszym problemem było znalezienie dobrej i niezbyt drogiej restauracji. Kto był w Budapeszcie, ten ze mną się zgodzi, że łatwo trafić można tylko na drogie i niekoniecznie dobre lokale, lub chińskie jadłodajnie. Dopiero, gdy zaczęliśmy mieszkać w Budapeszcie, udało nam się znaleźć kilka bardzo fajnych miejsc. Teraz przedstawię Wam ich kilka (kolejność jak najbardziej przypadkowa).

1. Drum Cafe przy Astorii.

Ta restauracja mieści się przy Dob Utca 2 w VII dzielnicy. Jest to niewielki lokal (w godzinach obiadowych wręcz trudno o wolne miejsce), ale urządzony bardzo przyjemnie. Jedzenie bardzo smaczne i niedrogie. Można zjeść obiad za około 1200 ft. Potrawy podają ładnie i szybko. Dodatkowo polecam tamtejszą lemoniadę, bo jest jedną z lepszych, jakie piłam w Budapeszcie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2. Restauracja Dunapart.

Znajduje się oka zaraz koło parku Szent Istvan w XIII dzielnicy. Ma ona część wewnętrzną i zewnętrzną. Sama restauracja jest bardzo przyjemna, kelnerzy są mili i przystojni (jakoś wszyscy to mężczyźni). Dodatkowo są tam dostępne krzesełka do karmienia maluchów a w łazience jest umieszczony piękny przewijak. Jednak polecam tam głównie ciastka, lody i kawy, czyli jako kawiarnię i cukiernię, ponieważ jedzenie tam mnie osobiście nie zachwyciło. Było w porządku, ale za tę cenę (3000-4000 ft za posiłek) człowiek oczekuje jednak czegoś lepszego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA3. Frici Papa Kifőzdéje, czyli węgierska kuchnia niedaleko Nagykörút.

Dokładnie to przy Király utca 55 w VII dzielnicy. To taki swojski bar mleczny, ale z węgierskimi potrawami. Jeżeli chcemy zjeść szybko, dobrze i tanio, to to jest najlepsze miejsce. Dostaniemy tam dobry gulasz, węgierskie zupy, kotlety i różne főzeléki. Dodatkowo możemy przeczytać tam menu w języku polskim. Nawet dostaniemy tam krzesełko do karmienia malucha, ale na miejsce do zmiany pieluchy już nie liczcie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

8

 

4. Kéhli Vendéglő w Óbudzie.

Tą restaurację znajdziemy przy Mókus utca 22 w Óbudzie w III dzielnicy. Pisałam już o niej wcześniej, więc tylko przypomnę, że jedzonko dobre w znośnych cenach. Dostępne tam są także krzesełka do karmienia maluchów i przewijak w łazience.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5. La Delizia położona przy Jókai u. 13 w VI dzielnicy, chociaż wiem, że otworzyli nowy lokal także w XIII dzielnicy.

Jest to cukiernia i kawiarnia zrobiona w bardzo ładnym stylu. W środku wszystko wygląda tak smakowicie, że zapomina się o każdej diecie ;-). Wielki plus za posiadanie w swoim asortymencie słodyczy dla diabetyków i dla uczulonych na gluten, czy laktozę. Rewelacja!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6. Stefánia Pizzéria, którą znajdziemy na rogu Stefánia út i Thököly út w XIV dzielnicy.

Jest to jedna y moich ulubionych restauracji. Jest bardzo przestronna, ma miłą obsługę, dobre jedzenie i tylko sprzętu dla maluchów mi tam brakuje. Nawet tam poszliśmy z chrzestnymi Smoka na obiad po chrzcie i bardzo im się podobało. Ceny umiarkowane, więc za 2000-3000 ft możemy zjeść pełny obiad.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Oczywiście to nie są wszystkie restauracje i kawiarnie, do których lubię chodzić. Następnym razem przedstawię Wam inne lokale. Nie wszystko na raz!

Macie jakieś swoje ulubione restauracje, lub kawiarnie w Budapeszcie? Koniecznie napiszcie adres. Chętnie sprawdzę :-).

Miłego wieczoru!

Tedi

 

 

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.