Mieszkam w najbardziej śmierdzącym miejscu w Polsce

Kilka lat temu przeprowadziłam się do Budapesztu. Między wszystkimi atrakcjami, jakie daje to miasto, zdarzało mi się tęsknić do mojego rodzinnego miasta – Krakowa. Tak się zdarzyło, że mieliśmy okazję tu wrócić, a że chcieliśmy aby nasze dziecko często widywało dziadków, nie wahaliśmy się długo. Żałuję. Kraków mi zwyczajnie śmierdzi.

No dobra. Muszę sprostować. Mieszkam koło Krakowa (jakieś niecałe 10 km od granicy miasta) w miejscowości usytuowanej w rowie Krzeszowickim, którym płynie rzeka Rudawa. Miejsce jest bardzo ładne. Są lasy, strumyki, zwierzęta (już ich coraz mniej ze względu na szybkie zasiedlanie okolicy przez ludzi). Jest strefa archeologiczna. Czego chcieć więcej do szczęścia? No właśnie! Czystego powietrza!

Kraków sam w sobie ma fatalne powietrze. Zanieczyszczenia niejednokrotnie przekraczają wszystkie dopuszczalne normy. I nie jest to wina tylko palenia w piecach węglem. Czynników wpływających na takie tragiczne powietrze jest wiele. Przede wszystkim Kraków leży w dziurze. Dosłownie. Ciężko stąd wywiać jakiekolwiek smrody, a jesienią, gdy pogoda bywa bezwietrzna, smrody zostają i tworzą wspaniały smog, który mógłby konkurować z tym londyńskim z XIX wieku. W Krakowie mamy też niestety dużo samochodów. Jeśli kiedykolwiek żyliście w tym mieście, to wiecie, że to nie tylko ładna starówka, ale także odległe osiedla i miejsca pracy. Komunikacja miejska nie jest najwyższych lotów (chociaż dużo się poprawiła ostatnio) i przez to wiele osób wybiera samochód. Są też ci, co nie ma wyjścia tak jak ja. Jakbym chciała dojeżdżać do pracy autobusami, droga w jedną stronę zajęłaby mi około 2 godziny. Samochodem jest znacznie szybciej. A samochody smrodzą, bo stoją w korkach. Stoją w korkach, bo jest ich dużo, a światła często nie są zsynchronizowane (czuję się zszokowana, gdy uda mi się przejechać trzy kolejne skrzyżowania na Opolskiej na zielonym świetle).

No dobra, ale Kraków Krakowem a ja mieszkam na wsi. Niestety 10 km nie robi jakiejś kolosalnej różnicy. Owszem, wieczorami widzę pomarańczową poświatę nad Grodem Kraka (co sugeruje, że u mnie jej nie ma), ale mamy też swój specyficzny podkrakowski klimacik stworzony przez palaczy. Wystarczy przejechać się po wioskach zwłaszcza na jesień, a z co drugiego domu zobaczysz unoszące się kłęby żółto zielonego dymu. Może się nie znam, ale węgiel, czy drewno to to raczej nie jest. Ten dym bywa czasami tak ciężki, że z komina od razu spada na ziemię tworząc zaporę dymną. Wszędzie palą się stosy liści i stosy śmieci. Te liście to bym jeszcze jakoś zniosła, chociaż można je zapakować w wory i oddać śmieciarce. Ale nie. To zdecydowanie za dużo roboty. Lepiej je podpalić i zasmrodzić całą dolinę. Przy okazji można tam wrzucić też jakąś starą sklejkę, czy dziwne przedmioty niewiadomego pochodzenia.

A potem tym wszystkim oddychamy. My – ludzie, którzy uważają, że mieszkają na zdrowej wsi. Oddychają tym też nasze dzieci. A prawda jest taka, że od kiedy wróciłam do Krakowa moje migreny są coraz częstsze i coraz dłuższe (ostatnia trwała tydzień…). W Budapeszcie migren praktycznie nie miałam, a to jest dwa razy większe miasto ze znacznie większą liczbą aut. A lepiej nie wgłębiać się w to czym Węgrzy ogrzewają zimą swoje mieszkania. Mnie to przeraża.

Tedi

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, zostaw po sobie komentarz, polub lub udostępnij 🙂

*Zdjęcie pochodzi z Pixabay

facebook-iconinstagram-icontwitter-icongoogle-plus-2-icon

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.

14 myśli na temat “Mieszkam w najbardziej śmierdzącym miejscu w Polsce

 • Październik 27, 2015 o 6:19 pm
  Permalink

  No to jesteśmy sąsiadkami 😀 😉 nie znoszę, jak ludzie palą trawy, liście a palenie śmieci to już całkowite przegięcie, niestety nadal bardzo częste :/

  Odpowiedz
  • Październik 27, 2015 o 8:07 pm
   Permalink

   I kompletnie niezrozumiałe, bo teraz nie płacisz za ilość śmieci, ale za ilość osób. A liście to w ogóle za darmo wywożą…

   Odpowiedz
   • Październik 28, 2015 o 8:47 pm
    Permalink

    Też nie rozumiem. Jak chcą się truć, to proszę bardzo, ale dlaczego trują też wszystkich na około.

    Odpowiedz
 • Październik 27, 2015 o 8:15 pm
  Permalink

  Ja też mieszkam w Krakowie. I też mi śmierdzi niemiłosiernie… Zwłaszcza po tym jak wracamy znad morza po 3 tygodniach. W miesiące grzewcze jest coraz gorzej. Już teraz w domu się nie da wytrzymać. Chore do potęgi…

  Odpowiedz
  • Październik 27, 2015 o 8:24 pm
   Permalink

   A za chwilę zacznie się miesiąc nieustannej mgły – smogu…

   Odpowiedz
   • Październik 27, 2015 o 8:31 pm
    Permalink

    Na serio rozważam zakup profesjonalnych masek…

    Odpowiedz
    • Październik 27, 2015 o 8:44 pm
     Permalink

     A ja jakiś dobrych filtrów powietrza do mieszkania 😀

     Odpowiedz
     • Październik 27, 2015 o 9:03 pm
      Permalink

      O, to też! ? daj znać jak znajdziesz jakiś fajny!

 • Listopad 23, 2015 o 12:59 am
  Permalink

  A ja Karków tak dobrze zawsze wspominam! Chyba za mało czasu tam spędzałam bo nie zarejestrowałam smrodu. Aczkolwiek słyszałam że zanieczyszczenie powietrza jest tam poważnym problemem.

  Odpowiedz
 • Styczeń 13, 2017 o 3:20 pm
  Permalink

  No właśnie, ten żółty dym, mąż się śmieje, że chyba papieża wybierają, ale tak naprawdę nic w tym smiesznego! Mieszkam na przedmieściach i nie wiem czym ludzie palą, ale ani rano ani wieczorem nie mogę wywietrzyc pokoju przed snem bo smród wdzierający się do środka gryzie w gardło, oczy szczypią 🙁

  Odpowiedz
  • Styczeń 13, 2017 o 10:20 pm
   Permalink

   Swego czasu u moich rodziców lokalny dostarczyciel węgla ewidentnie sprowadził jakiś chyba zanieczyszczony węgiel. Śnieg momentalnie robił się pokryty takimi drobinkami. Niby ludzie spalali dozwolony węgiel, ale i tak szkodzili sobie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *