Łopatka na winie z warzywami

Pierwszy obiad w nowej-starej kuchni, czyli powrót na stare śmieci w Polsce. Na Węgry powrócę za jakiś czas i to do nowego mieszkania. Nowa kuchnia i nowe pomysły 🙂
A dzisiaj ot taki sobie obiadek upichciłam.
Składniki:
– 0,5 kg łopatki wieprzowej (chów ekologiczny – dzięki uprzejmości koleżanki)
– 4 łyżki oliwy z oliwek
– 1 łyżeczka suszonego koperku
– 1 łyżeczka ziół prowansalskich
– 1 łyżeczka tymianku
– sól
– 3 duże marchewki
– 2 pietruszki
– 0,5 szklanki czerwonego słodkiego wina (przywiozłam sobie z Węgier)
Łopatkę kroimy dzień wcześniej, zalewamy oliwą w miseczce i dodajemy sól i zioła. Miskę upychamy do lodówki na noc. O odpowiedniej godzinie następnego dnia (przynajmniej godzinę przed planowanym obiadem) łopatkę wrzucamy do garnka, obsmażamy, zalewamy winem i dusimy pod przykryciem pół godziny. Ja użyłam garnka ceramicznego. Następnie dodajemy pokrojone warzywa i dusimy do miękkości.
Zajadamy z ziemniaczkami, najlepiej zrobionymi na parze (bo zdrowsze) z natką z pietruszki.

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.