Libratus – sposób na język polski za granicą

Dwujęzyczność, czy wielojęzyczność to dla dziecka ogromna szansa. Nie od dziś wiadomo, że znajomość kilku języków jest przydatna, a ponad to pomaga w późniejszym uczeniu się innych języków. Generalnie wielojęzyczność ma wiele zalet, a najprościej jest ją uzyskać przebywając za granicą. Wtedy dziecko ma kontakt z językiem lokalnym i z językiem (lub językami w przypadku małżeństw mieszanych) rodziców. Ale jak pielęgnować znajomość języka polskiego, gdy dziecko w szkole i na ulicy mówi w innym języku, a w domu posługujemy się jeszcze innym językiem? Takie sytuacje też są częste, bo na przykład mama pracuje zawodowo, a tata dziecka języka polskiego nie zna. Zostaje więc tylko kilka chwil, kiedy mama może z dzieckiem swobodnie rozmawiać po polsku. Wtedy przyda się pomoc przy pielęgnowaniu polszczyzny młodej osoby. Tą pomocą może być właśnie Libratus – Polskie Szkoły Internetowe.

Zobaczcie, co oferują:

Wielu rodziców zastanawia się, jak pielęgnować język polski u dzieci dorastających na emigracji. Z pomocą przychodzą Polskie Szkoły Internetowe Libratus, które bezpłatnie umożliwiają małym Polakom utrzymanie kontaktu z językiem ojczystym. Zapisy na darmową polską edukację internetową na kolejny rok szkolny 2016/2017 właśnie trwają. Dlaczego warto zapisać dziecko do programu?

Nauka w projekcie to połączenie nowych technologii i wieloletniego doświadczenia kadry pedagogicznej. Uczeń ma dostęp do internetowej platformy z szeroką gamą materiałów edukacyjnych. Zajęcia odbywają się w formie nauczania domowego – rodzic w oparciu o scenariusze lekcyjne i repetytoria pełni rolę nauczyciela. Dodatkowe wsparcie stanowią cotygodniowe lekcje on-line, tzw. Webinaria prowadzone przez wykwalifikowanych pedagogów. Program zajęć urozmaicają prezentacje, filmy edukacyjne, interaktywna tablica oraz gry – wszystko po to, aby nauka łączyła się z zabawą. Każdy rok szkolny kończy się egzaminem, który daje możliwość uzyskania państwowego świadectwa szkolnego – takiego samego, jakie otrzymują dzieci uczące się stacjonarnie w Polsce. Podobnie jak jego rówieśnicy z Polski, uczeń dostaje także legitymację szkolną uprawniającą do zniżek.

Dzieci uczące się w Polskich Szkołach Internetowych Libratus nie tylko rozwijają swoją dwujęzyczność, lecz także realizują ujednolicony materiał szkolny, co umożliwia dalszą kontynuację nauki w Polsce. Dwujęzyczność ułatwia dzieciom swobodną komunikację z krewnymi w Polsce. Ponadto umożliwia biegłe poruszanie się w obu kulturach, z którymi się stykają, poszerza horyzonty, a w dalszej perspektywie stanowi atut na rynku pracy.

Program skierowany jest do uczniów zerówki, szkoły podstawowej i gimnazjum. Rejestracji na bezpłatną naukę w roku szkolnym 2016/2017 można dokonać na stronie www.libratus.edu.pl/zapisy2016. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warto dać dziecku szansę na dwujęzyczność!

Kto może zapisać swoje dziecko do Polskich Szkół Internetowych? 

Projekt skierowany jest do polskich dzieci przebywających za granicą, które ukończyły 5 lat, a warunkiem skorzystania z bezpłatnej edukacji jest posiadanie obywatelstwa polskiego przynajmniej przez jednego z rodziców. Dzieci mogą kształcić się na poziomie zerówki, szkoły podstawowej i gimnazjum. Co roku uczeń przystępuje do egzaminu klasyfikacyjnego, który odbywa się w siedzibach szkół tworzących projekt. W przypadku III klasy gimnazjum uczniowie przystępują także do egzaminu gimnazjalnego. Na stronie internetowej projektu dostępna jest dokładna lista ośrodków egzaminacyjnych.

Jak wygląda nauka?

Czas i miejsce odbywania lekcji wybieracie sami. To ważne, żeby dzieci z całego świata mogły korzystać z edukacji w odpowiednim dla siebie czasie. Program i materiały edukacyjne zostały przygotowane przez doświadczoną kadrę pedagogiczną oraz zgodnie z obowiązującą podstawą programową. Uczniowie korzystają z Internetowej Platformy Edukacyjnej, dodatkowych materiałów edukacyjnych (np. podręczników) oraz z lekcji on-line z polskimi nauczycielami. Wszystko zostało dopracowane, aby każde dziecko mogło cieszyć się nauką w języku polskim w dowolnym miejscu na ziemi.

Ale po co to wszystko?

Polskie Szkoły Internetowe zostały stworzone z myślą o polskich dzieciach, które przebywają za granicą i na co dzień nie mają pełnego kontaktu z językiem polskim, lub mają, ale chcą także uczyć się po polsku. Nie każde dziecko ma wokół siebie rówieśników mówiących po polsku, rodzinę, która mówi po polsku i która znajduje się blisko niego. Nie każde dziecko ma możliwość częstych wyjazdów do Polski. Sama znam kilka rodzin mieszanych, w których dzieci mówią po polsku dość średnio ze względu na ograniczony kontakt z językiem. Dlatego Polskie Szkoły Internetowe przychodzą z pomocą wszystkim tym, co chcą językiem polskim władać biegle. Do tego w przypadku powrotu po kilka latach do Polski, nie będzie żadnych problemów z zapisaniem dziecka do stacjonarnej szkoły.

Mój Smok jest jeszcze za mały i kontakt z językiem polskim ma bardzo dobry, ale kto wie, gdzie nas przyszłość zaprowadzi :-).

Tedi

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, zostaw po sobie komentarz, polub lub udostępnij. Będzie mi bardzo miło :-).

facebook-icontwitter-iconinstagram-icongoogle-plus-2-icon

Polskie Szkoły Internetowe, Libratus

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.