Klasztor Dominikanek na Wyspie Małgorzaty w Budapeszcie

 

Dzisiaj wybierzemy się na spacer na Wyspę Małgorzaty. O wyspie Małgorzaty wspominałam już wcześniej przy okazji kaplicy św. Michała i parku ze zwierzętami. Tym razem odwiedzimy klasztor Dominikanek a raczej jego ruiny.

Ruiny znajdują się mniej więcej w północno-wschodniej części wyspy, niedaleko kaplicy św. Michała. Założony w tym miejscu w XIII wieku klasztor jest znany dzięki św. Małgorzacie, która tutaj spędziła swój ascetyczny żywot. Od niej, właśnie, cała wyspa wzięła swoją nazwę.

Samo miejsce jest niezwykłe. Zwłaszcza wiosną, gdy kwitną kwiaty i drzewa, można się tym miejscem po prostu zauroczyć. Z resztą zawsze ruiny traktuję z pewnym sentymentem. A Węgrzy zachwycają mnie sposobem w jakim potrafią je eksponować.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAWyspa Małgorzaty to jedno z wielu miejsc spacerowych w Budapeszcie. Samo miasto zadziwia ilością zielonych parków i okolicznych lasów. Na wyspę ludzie przychodzą odpocząć, złapać oddech po całym tygodniu pracy. W dzień rodziny z dziećmi spacerują i grają w różne gry, plażowicze wylegują się na kocach a sportowcy (ci zawodowi i amatorzy) biegają po specjalnej ścieżce dookoła wyspy. Wieczorami wyspę zaczynają oblegać młodzi ludzie, którzy przyszli tutaj wypić sobie wino patrząc na leniwie przepływający Dunaj, lub zmierzają do tutejszej knajpy.

Wyspa Małgorzaty ma jeszcze wiele atrakcji, o których z pewnością dla Was napiszę 🙂

Miłego dnia!

Tedi

 

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.