Kaplica św. Michała na wyspie Małgorzaty (Szent Mihály-kápolna)

Wyspa Małgorzaty w Budapeszcie to miejsce wypoczynkowe. Znajduje się tam wielki park, basen, hotele, niewielki park ze zwierzętami oraz niezwykle malownicze średniowieczne ruiny. Te ostatnie pochodzą z czasów, gdy święta Małgorzata przebywała na wyspie (stąd nazwa wyspy). Dzisiaj będzie, więc o kaplicy św. Michała. 

Obecna dzisiaj kaplica jest rekonstrukcją romańskiej budowli, należącej niegdyś do zakonu norbertanek. Pierwotna budowla została wzniesiona w XII wieku i w XX wieku jej mury zostały odkryte przez badaczy.

Dzisiejsza kaplica prezentuje się niezwykle pięknie pośród parkowej roślinności wyspy Małgorzaty. Na wiosnę jest pięknie oświetlona słońce. W lecie chowa się w cieniu drzew.

Od razu muszę przyznać, że to był pierwszy raz, kiedy zobaczyłam kaplicę św. Michała. Wiedziałam o jej istnieniu, ale jakoś nigdy nie zapuszczałam się w te rejony wyspy Małgorzaty. W sumie to nawet nie wiedziałam, gdzie dokładnie się znajduje to miejsce. Większość turystów trzyma się głównie części bliżej mostu Małgorzaty. Ja też najczęściej spacerowałam po tych terenach, ale odkąd przeprowadziłam się bliżej mostu Arpada (w zasadzie to mieszkam między mostami), częściej bywam na wyspie przy moście Arpada. Stąd pewnego dnia trafiliśmy na kaplicę św. Michała.

Okolice kaplicy św. Michała są na prawdę urocze. Park jest w tym miejscu bardzo przyjemnie zagospodarowany.

PS Muszę się przy okazji pochwalić, że będąc w  miesiącu ciąży przeszłam całą wyspę wzdłuż. Toczyłam się jak beczka, co chwilę szukając toalety, ale jednak przeszłam ten dystans o własnych siłach :-).

Tedi

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.