Jak pokazać dziecku, że inne nie znaczy gorsze?

Dzieci mają jedną cudowną właściwość. Są szczere. I tę ich szczerość uwielbiam, ale czasami są z nią kłopoty.

Nie lubimy słuchać nieprzyjemnej prawdy, chociaż chcielibyśmy, aby nikt nam nie kłamał. Nie chcemy, aby ktoś nam mówił, że jesteśmy brzydcy, grubi i że źle nam pachnie z ust. Usłyszawszy takie rzeczy, najpewniej zrobi nam się nieprzyjemnie. Nie lubimy i nie umiemy słuchać prawdy. Stąd sami z grzeczności jej nie wypowiadamy, chociaż czasami warto dyskretnie w odpowiedni sposób komuś zwrócić uwagę, że coś jest nie tak. Może akurat tego nie wie.

Dzieci z mówieniem prawdy nie mają żadnego problemu i ta prawda może czasami ranić innych i wprawiać nas, rodziców w zakłopotanie. Niezwykle ciężko jest wytłumaczyć dziecku, dlaczego w niektórych sytuacjach nie należy mówić prawdę, a w innych wręcz przeciwnie.

„Łapa w łapę”

Właśnie taki problem miałam niedawno ze Smokiem. Jedno dziecko z przedszkola ewidentnie mu nie odpowiadało i tę swoją niechęć dość głośno wyrażał. Zastanawiałam się jak, w najlepszy sposób wytłumaczyć mu, że nie powinien się tak zachowywać. To, że ktoś na pierwszy rzut oka nie jest „fajny” nie znaczy, że naprawdę nie da się z nim znaleźć wspólnego języka. Tak samo nawet jeżeli się tak nie okaże i tak nie trzeba robić mu przykrości. Wtedy moja mama postanowiła napisać dla Smoka bajkę. 

Tak powstała „Łapa w łapę” Urszuli Bezwińskiej-Tabor. Jakiś czas zastanawiałyśmy się nad jej wydaniem, a potem sama postanowiłam zrobić grafiki i skład. Wyszło idealnie! Aż sama się zdziwiłam ;-). 

Dzień dziecka w Krakowie

Do bajki została napisana również muzyka a swój debiut miała podczas Dnia Dziecka w Krakowie w 2018 roku. Przyszły dzieci, przyszli rodzice i wszyscy świetnie się bawili. 

W tym roku również w Krakowie organizujemy Dzień Dziecka i również „Łapa w łapę” będzie przedstawiana. O tyle spotkanie będzie wyjątkowe, że każdy mały gość otrzyma w prezencie własny egzemplarz książki wraz z podpisem autorki

Dzień Dziecka odbędzie się 8.06.2019 o godzinie 12:00 w restauracji Dobra Kasza Nasza przy Rynku Głównym 28 w Krakowie. Obowiązuje rezerwacja miejsc (tel: 795 488 982, 531 626 447). 

Zapraszamy wszystkie dzieci!

Olga

Organizatorzy:

Patronat medialny:

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.