Gulasz węgierski

Gulasz węgierski czyli pörkölt chodził już za mną jakiś czas i dzisiaj postanowiłam go zrobić. Mój gulasz będzie wieprzowy. Podstawą każdego gulaszu węgierskiego jest mięso i papryka. Mięso musi być dobrej jakości (ze złej jakości mięsa to w sumie nic nie da się zrobić). Jeżeli wybieramy wieprzowinę to najlepiej kupić szynkę lub ewentualne łopatkę. Papryka mielona też musi był odpowiednio aromatyczna. Nie da się ukryć, że ta kupowana na Węgrzech jest jednak lepsza od tej z Polski. Przepis pochodzi z książki „Nagy szakácskönyve” Papp Katalin (więcej informacji TUTAJ). No to bierzemy się do roboty.

Składniki:
– 1 kg wieprzowiny (szynki lub łopatki)
– 1 zielona papryka
– 1 żółta papryka
– 2 średnie pomidory
– 1 średnia czerwona cebula
– 3 ząbki czosnku
– oliwa z oliwek
– 2 łyżeczki czerwonej mielonej papryki
– sól
– pieprz
– kostka rosołu wołowego
– odrobina mąki do zagęszczenia sosu.

Cebulę i czosnek drobno siekamy i podsmażamy na oliwie (czosnek wrzucamy nieco później). Dodajemy mięso pokrajane w kostki i również podsmażamy. Zalewamy rozrobionym w wodzie rosołkiem i dusimy na małym ogniu do miękkości (przynajmniej godzinę). W razie konieczności dolewamy wodę. Paprykę kroimy na dłuższe kawałki. Pomidory obieramy aby obrać pomidory należy je sparzyć) i kroimy na kosteczki. Pod koniec duszenia mięsa dodajemy do niego pokrojoną paprykę i pomidory.Dusimy jeszcze kilka minut. Przyprawiamy mieloną papryką,solą i pieprzem. Sos zagęszczamy odrobiną mąki, jeżeli jest taka potrzeba.
Podajemy z chlebem, gałuszkami lub z czym nam się podoba 🙂 .

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.