Czy z małym dzieckiem można do teatru?

Zima zaczęła się zbliżać wielkimi krokami a ja zaczęłam się zastanawiać, co będziemy ze Smokiem robić w tak długie zimne tygodnie. Upiornie zimne, koszmarnie ciemne i znienawidzone przeze mnie. Najchętniej zaszyłabym się pod kołdrą i nie wychodziła do wiosny. Ale dziecko jakoś zrozumieć tego nie chce :-). Przeszukując internet w poszukiwaniu inspiracji wpadłam przez przypadek na stronę Teatru Groteski w Krakowie. Z zaciekawieniem zaczęłam przeglądać repertuar, będąc przekonaną, że spektakle robią dla dzieci od 3 lat. Nic bardziej błędnego. Okazało się, że część przedstawień jest robiona też dla młodszych dzieciaczków. Mała scena, dużo śpiewu i tańca, prosta treść. Nie trzeba było mnie długo przekonywać. Zakupiłam bilety i pojechaliśmy do teatru. Bawiliśmy się świetnie. Smok był zachwycony. Po pewnym czasie postanowiliśmy wybrać się ze Smokiem także na koncert. Akurat ciocia Smoka brała udział w koncercie noworocznym w Klubie Garnizonowym w Krakowie. Zapakowaliśmy dziecko do samochodu i z trudem (przedzierając się przez śnieżycę) dotarliśmy na miejsce. Koncert wypadł świetnie a Smok był zasłuchany tak jak zwykle (ciocia daje Smokowi także prywatne koncerty).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O czym warto pamiętać?

  1. Przedstawienie, czy koncert nie może być zbyt długie. Na początek proponuję nie więcej niż 1 godzinę. Z czasem czas ten można wydłużyć. Wszystko zależy od dziecka.
  2. Z muzyką jest tak, że nie każdemu podoba się wszystko. Warto przed koncertem sprawdzić, czy dziecku taki typ muzyki odpowiada. Smok akurat lubuje się w klasyce (nie wiem dlaczego, bo nie puszczałam mu nic takiego, gdy zamieszkiwał jeszcze mój brzuch), więc taki koncert był wyborem oczywistym.
  3. Warto sprawdzić, czy dziecko nie ma nic przeciwko hałasowi. Tyczy się to też teatru, ponieważ przed spektaklem będziecie świadkami rozbieganej masy przedszkolaków.
  4. Zawsze weź ze sobą coś do przegryzienia. Wiem, że na koncercie, czy w teatrze nie powinno się jeść, ale małe dziecko ma swoje prawa. Szczególnie, gdy obok was stoi inne dziecko radośnie pałaszujące ciasteczko.
  5. W trakcie spektaklu, czy koncertu mów dziecku, co się właśnie dzieje. Rób to cicho, żeby nikomu nie przeszkadzać.
  6. Zadbaj o bezpieczeństwo wasze i innych. Dziecko nie może być w zbyt dużym tłumie. Najlepiej abyście mieli blisko wyjście. To zapewni wam bezpieczeństwo i spokój innych ludzi, gdy maluch postanowi jednak chwilkę popłakać.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czy warto z dzieckiem chodzić do teatru?

Oczywiście, że tak. Jestem zwolennikiem pokazywania dziecku wszystkiego (no, prawie wszystkiego). Dziecko powinno uczestniczyć w naszym życiu a nie stać obok. Jeżeli lubisz chodzić do teatru, idź z dzieckiem. Najchętniej wzięłabym malucha do pracy, gdyby nie fakt, że żaden pracodawca, by mi na to nie pozwolił. Takie pokazywanie dziecku wszystkiego, w czym bierzemy udział, jest bardzo rozwijające dla małego człowieka. Wychodźmy z dziećmi do restauracji! Wychodźmy z dziećmi do kawiarni, czy do biblioteki. To najlepszy sposób, aby dziecku pokazać nasz świat. Przy czym pamiętajmy, aby wszystko robić z umiarem i przede wszystkim nikomu innemu nie przeszkadzać. Wybierajmy restauracje i kawiarnie przystosowane do dzieci. Do biblioteki idźmy tylko na chwilkę i tylko wtedy, kiedy maluch ma dobry humor. Inni też mają prawo w spokoju skorzystać z tych miejsc.

To kiedy wybieracie się do teatru? 🙂

Tedi

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.