Ciąża i poród

Ciąża, poród, poronienie a miesiączka.

Kwestia miesiączki w ciąży, po porodzie i po poronieniu przewija się bardzo często na różnych forach i różnych grupach. Sama często dostaję zapytania w tej tematyce. Stąd ten wpis. Aby było łatwiej i aby lepiej szerzyć wiedzę ;-).

Ciąża a miesiączka

Zacznijmy od tego, że w ciąży nie występuje miesiączka. Jej brak to jeden z pierwszych symptomów ciąży. Ale!

Tak, tak, zawsze musi być jakieś „ale” w temacie.

Część kobiet zgłasza różnego rodzaju plamienia, a nawet krwawienia będąc już w ciąży (wczesna ciąża). Plamienia, czy krwawienia mogą mieć różne podłoże. Od problemów z gospodarką hormonalną, po krwawienia z wcześniej posiadanej nadżerki, aż po wystąpienie krwiaków i początku poronienia.

Na wszelkiego rodzaju plamienia i krwawienia w ciąży jest tylko jedna rada: udać się do lekarza i to jak najszybciej. Niestety nie ma innej rady. Jeśli krwawienia lub plamienia występują na początku ciąży (1 trymestr) wówczas lekarz zaleci leżenie i leki podtrzymujące ciąże (progesteron, luteina). Może również przyjąć na oddział, ale jeżeli krwawienie jest wynikiem zaczynającego się poronienia, raczej ciężko będzie je zatrzymać, ponieważ większość poronionych wczesnych ciąż to wynik wady genetycznej płodu. Tu nic zmienić się niestety nie da.

Pocieszę Was przy tym, że część kobiet po prostu tak ma, że plami na początku ciąży i nic złego z ciążą się nie dzieje.

Krwawienia na późniejszym etapie ciąży zdarzają się rzadziej, ale zazwyczaj nie świadczą o niczym prawidłowym. Tutaj może być to efekt krwiaka, odklejania się łożyska itd. Każde krwawienie znowu należy skontrolować u lekarza.

Miesiączka po porodzie

Panie, które już urodziły dziecko, często zadają sobie pytanie „kiedy dostanę pierwszą miesiączkę i jaka ona będzie?”.

Pierwsza ważna informacja będzie taka: przed pojawieniem się pierwszej miesiączki po porodzie wystąpi owulacja.

To bardzo ważna informacja w kwestii antykoncepcji. Część kobiet uważa, że po porodzie nie można zajść w ciążę, jeżeli nie pojawiła się miesiączka. Oczywiście jest to błąd.

Druga ważna informacja: karmienie piersią nie zabezpiecza przed ciążą w 100%.

Karmiąc piersią teoretycznie blokujemy owulację, więc nie można zajść w ciążę. Ale to dotyczy kobiet, które karmią często, na żądanie i do tego również często w nocy. Niestety nawet przy zachowaniu tych wytycznych i tak możemy być w grupie kobiet, które mimo tego zaczną owulować.

Jak to się dzieje? Po prostu hormony. Każda z nas jest inna i inaczej to u niej będzie działać.

Czy da się wytypować kiedy dostaniemy pierwszą miesiączkę po porodzie? Jeżeli przed ciążą obserwowałaś swoje ciało i znasz je dobrze, najprawdopodobniej również po porodzie zauważysz owulację. Ale nie zdziw się, jeśli tak nie będzie ;-).

I znowu miesiączka po porodzie może być różna. Może być słabsza, mniej bolesna i krótsza niż przed ciążą. Ale może być tak samo bardziej obfita i dłuższa.

Tu warto wiedzieć, że bolesne miesiączki należy skonsultować z ginekologiem i fizjoterapeutą uroginekologicznym. Często wystarczy tylko odpowiednia terapia (ćwiczenia) i okazuje się, że bóle miesiączkowe znikają. Pamiętajcie, że kobiety nie muszą cierpieć. Ból nie musi być wpisany w nasze życie.

Miesiączka po poronieniu

Może to zabrzmi mało przyjemnie, ale poronienie organizm traktuje, jak poród. W trakcie poronienia wszystko musi się oczyścić, a potem organizm wróci do normalnego funkcjonowania. U jednych trwa to kilka tygodni, u innych kilka- kilkanaście dni. Z reguły po poronieniu pierwsza miesiączka przychodzi po 4-6 tygodniach. Jeśli czekanie znacznie by się wydłużało, trzeba by było skonsultować to u lekarza.

Jeśli nastąpiło do utraty starszego dziecka (po 1 trymestrze), może pojawić się laktacja (im wyższa ciąża, tym większe prawdopodobieństwo). Wtedy opóźnić to może pierwszą miesiączkę.

Jaka będzie miesiączka po poronieniu? Znowu wygląda to tak, jak po porodzie. Może być taka sama, może być mniej obfita lub bardziej. Jednak im młodsza była ciąża, tym organizm łatwiej wraca do wcześniejszego stanu.

Olga

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.