Chleb sądecki z żurawiną

 

Dzisiaj upiekłam kolejny chleb, korzystając z mąki „Chleb polski”. Tym razem użyłam wariantu „Sądeckiego” (przepis na graham orkiszowy dostępny jest TUTAJ).

Składniki:
– 500 gram mąki „Chleb polski. Sądecki”
– 100 gram żurawiny
– 1 opakowanie drożdży suchych
– 350 ml letniej wody
– 3 łyżki siemienia lnianego

Drożdże mieszamy z wodą i odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka minut. Mąkę, siemienie lniane, żurawinę i wodę z drożdżami dokładnie łączymy. Wyrabiamy ciasto przez około 10-15 minut. Teraz odkładamy w ciepłe miejsce na przynajmniej 1 godzinę (ciasto powinno podwoić swoją objętość). Przekładamy ciasto na stolnicę i formujemy bochenek. Gotowy bochenek wkładamy na wysmarowanej tłuszczem formy. Pieczemy w zaparowanym piekarniku, nagrzanym do temperatury 200 stopni przez około 45 minut.

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.