Czytelnia malucha

8 książek dla przedszkolaków i starszych dzieci idealnych na prezent

Od razu umówmy się, że z powodzeniem te książki można czytać też z młodszymi dziećmi i mogą je czytać też nastolatki. Nie lubię sztywnych ram wiekowych w odniesieniu do książek i gier, bo jest to tylko mocno orientacyjna sprawa. Wiadomo, że każde dziecko jest inne. Każde lubi co innego. Są dwulatki, które lubią słuchać powieści. Są pięciolatki, które co najwyżej wezmą do ręki książkę z obrazkami.

Książki, które Wam przedstawię poniżej, czytam i ze Smokiem i z Młodszym. Nawet mnie się one podobają i uważam, że dorosły z powodzeniem może czytać też książki dla dzieci. Dlaczego nie?

„Noc w leśnej szkole” Max Ducos, wydawnictwo Polarny Lis

To książka, która porusza kwestię przyjaźni, inności i problemów z zachowaniem dziecka. Temat, jakich wiele, jednak tu został pięknie ubrany w słowa a także we wspaniałe ilustracje. Książka opowiada o przyjaźni, jaka wywiązała się między dwoma, pozornie całkowicie różnymi chłopcami. Z powodzeniem można ją czytać z dwulatkiem, pięciolatkiem a także starsze dziecko może na niej uczyć się czytania. Mnie też książka wzruszyła.

„Na boisku” Łukasz Olkowicz, wydawnictwo Polarny Lis

To będzie idealna książka dla każdego małego fana piłki nożnej i nie tylko. Nie tylko, ponieważ dzięki tej książce i ja dowiedziałam się wielu ciekawych informacji na temat tego sportu a i mały Młodszy z przyjemnością słuchał, jak ją czytam. Chyba rośnie mi kolejny książkoholik ;-). Oczywiście książka będzie także dobra dla starszych dzieci i nastolatków. Jest napisana ciekawym tekstem, posiada przejrzyste i interesujące ilustracje, oraz tak jak wspomniałam, zawiera solidną dawkę wiedzy.

„Tęgi umysł.Tajemnice inteligencji” Séverine Assous, Florence Pinaud, wydawnictwo Polarny Lis

Jeśli Wasze dzieci lubią czytać książki odrobinę bardziej naukowe, które odpowiadają na trudne pytania, to będzie idealna książka dla Was. Kto z nas nie miał trudności w odpowiedzi na pytanie „Mamo, a co to jest inteligencja?”? Ta książka porusza wiele tematów związanych z mózgiem, nauką, inteligencją itd. Sami zobaczcie, a przekonacie się, że nie o wszystkim wiedzieliście 😉

„Sekrety pojazdów. Podróż do wnętrza maszyn” Pascale Hedelin, Lou Rihn, wydawnictwo Polarny Lis

Smok, gdy zobaczył tę książkę, był tak podekscytowany, że jakiekolwiek „umyj ręce” z mojej strony, nie miało racji bytu. Smok to wielki miłośnik łodzi, czołgów i wszelkich pojazdów, dlatego możliwość zaglądnięcia do ich wnętrza, była dla niego niczym spełnienie najskrytszych marzeń, chociaż młody czuł pewien niedosyt i chciał, aby książka miała jeszcze drugie tyle maszyn do oglądania ;-). Książka ta będzie dobra dla mniejszych dzieci, które lubią słuchać i oglądać książki o maszynach, ale także spodoba się starszym dzieciom w wieku szkolnym.

Seria „Lubię czytać ze strzałką” – „Zwariowane Litery” i „Ukryte Słowa” Małgorzata Strzałkowska, wydawnictwo Nowa Era

Wydawnictwo Nowa Era to jedne z moich ulubionych wydawnictw. Nie muszę wspominać, że świerszczyka czytamy od dawna a z Młodszym miło spędzamy czas z miesięcznikiem „Moje Maluchy”. Gdy wpadły mi w ręce te dwie pozycje byłam zachwycona. Po pierwsze dlatego, że faktycznie czegoś uczą dziecko i to uczą przez świetną zabawę. po drugie bardzo spodobała mi się szata graficzna.

„Ukryte Słowa” to zbiór krótkich opowiadań – wierszyków, w których niektóre słowa zamieniono na obrazki. Taką książkę z powodzeniem można czytać z cztero- lub pięciolatkiem, który będzie się przy tym dobrze bawił. Również będzie to świetna pozycja dla dzieci, które zaczynają samodzielnie czytać.

„Zwariowane Litery” uczą przy okazji rozumienia tekstu czytanego. To zbiór znowu wierszyków, dzięki którym dopasuje się odpowiednie cyfry do liter i ułoży się rozwiązanie. Dzięki temu dziecko zaczyna rozmyślać na temat tego, co słucha i zaczyna poznawać kolejne litery i cyfry. Również świetna książka dla przedszkolaków, którzy będą książkę czytać wraz z rodzicami, jak i dla dzieci uczących się już czytać.

Ukryte Słowa
Zwariowane Litery

Seria „Książkogra” – „Kopnięte Królestwo” i „Ćwiczenia z myślenia z psem Plusem”, wydawnictwo Nowa Era

Kolejna fantastyczna seria wydawnictwa Nowa Era. Podobnie jak wcześniejsza zachwyca szatą graficzną, no ale umówmy się, że o gustach się nie dyskutuje. Mnie się podoba i już ;-). Coś co jest niezaprzeczalne, to fakt, że obie książki zawierają zbiór bardzo ciekawych zadań.

„Ćwiczenia z myślenia z psem Plusem” to zbiór zadań matematycznych, logicznych, pamięciowych itd. Zadania dostosowane są raczej dla starszych dzieci i tu faktycznie nie ma sensu robić ich z dziećmi poniżej 5 roku życia a nawet dla takich dzieci, niektóre zadania mogą okazać się trochę za trudne. Będzie to więc odpowiednia pozycja dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym lub ewentualnie trochę wcześniej.

„Kopnięte Królestwo” to znowu zbiór wierszyków i zagadek matematycznych. Również polecałabym ją już dzieciom odrobinę starszym. Ze Smokiem robiliśmy te zadania i czasami rozumiał o co chodzi, czasami jeszcze musiałam sporo podpowiedzieć.

Na końcu każdej książki jest gra. Tę znowu mój Smok uwielbia!

Ćwiczenia z Myślenia

A jakie ciekawe książki wpadły w Wasze ręce w ostatnim czasie?

Olga

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, zostaw po sobie komentarz, polub lub udostępnij. Będzie mi bardzo miło :-).

facebook-icontwitter-iconinstagram-icongoogle-plus-2-icon

 

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.