3 rewelacyjne książki dla dzieci w wieku szkolnym i nie tylko

Zazwyczaj na blogu recenzuję książki dla małych dzieci w wieku przedszkolnym i dla najmniejszych maluchów. Jednak czasami wpadają mi w ręce książki idealne dla trochę starszych dzieci. Chociaż my ze Smokiem je z powodzeniem czytamy, a Młody ma dopiero 5 lat. Wszystko zależy od dziecka Nasz Smok bardzo lubi książki i potrafi godzinami słuchać, jak czytamy. Z powodzeniem wspólnie czytamy także książki historyczne przygotowane dla starszych dzieci. Jednak zdaję sobie sprawę, że wielu pięciolatków takimi książkami nie będzie zainteresowanych.

Stąd uznałam, że przedstawione niżej książki będą idealne dla trochę starszych dzieci, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby próbować już z przedszkolakiem ;-).

Tajemnica Krakowskich Pocztówek, Beata Sarnowska, Wydawnictwo Skrzat

Ciekawa jestem ilu z Was zerknęło do zakładki O nas i zwróciło uwagę na fakt, że pochodzę z Krakowa? Co prawda nie przepadam za tym miastem i każde odwiedziny odchorowuje potem ogromnym zmęczeniem i rozdrażnieniem, ale zawsze Kraków wspominam z sentymentem i lubię czytać książki związane z tym miastem. A właśnie w Krakowie odgrywa się akcja książki Beaty Sarnowskiej. Jej bohaterowie (książki, nie Beaty Sarnowskiej 😉 ) wędrują po Krakowie i odkrywają fantastyczne miejsca, ciekawe osoby i poznają legendy.

Książka jest napisana bardzo przyjemnym językiem. Spokojnie starsze dziecko może ją czytać samo, ale wtedy nas ominie najlepsza zabawa. My w trakcie czytania dodatkowo opowiadaliśmy sobie o miejscach opisanych w książce. Opowiadałam Smokowi, czy i kiedy tam byłam i z czym mi się to miejsce kojarzy Teraz planujemy wspólną wyprawę do Krakowa śladami bohaterów książki Beaty Sarnowskiej. Na pewno też o tym napiszę na blogu.

Książka zdecydowanie warta jest polecenia.

Hulajnogą przez szczęśliwą Arabię, Dominik Wieczorkiewicz, Wydawnictwo Skrzat

Ta książka również będzie idealna dla starszych dzieci, chociaż tak jak już wcześniej pisałam, my bez problemu przeczytaliśmy ją ze Smokiem. Książka została napisana przez leśnika, co jest dodatkowym atutem dla mnie, bo uwielbiam ludzi pracujących z przyrodą. Dominik Wieczorkiewicz opisał swoją podróż na hulajnodze przez Arabię Saudyjską. Świetny pomysł na książkę!

Tekst jest napisany świetnym i interesującym dla dzieci językiem W książce znajdziecie mnóstwo ciekawostek i anegdotek. Nasz Smok do dzisiaj je wspomina. Z resztą po lekturze stwierdził, że sam, jak dorośnie, pojedzie hulajnogą na pustynię. Jestem bardzo ciekawa, co z tego wyjdzie ;-).

Dodatkową zaletą książki są piękne zdjęcia i grafiki. Całość ogląda się i czyta z przyjemnością Polecam wszystkim dzieciom i rodzicom.

Królowa Jadwiga. Marzenia i Rozterki, Alicja Biedrzycka, Wydawnictwo Petrus

Jeśli lubicie książki dotyczące historii i chcielibyście, aby Wasze dzieci zaczęły przygodę z historią, to będzie to idealna książka dla Was. Od zawsze opowiadałam Smokowi o Królowej Jadwidze. Bądź co bądź, ale Kraków to także jest dość związany z nią, a węgierskie pochodzenie królowej również jest nie bez znaczenia. Często przechodząc z dziećmi koło kościoła Ojców Karmelitów pokazuję im odbitą stópkę Jadwigi Andegaweńskiej.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie i również Smok wysłuchał jej z zainteresowaniem. Poszczególne rozdziały mają idealną długość na wieczorne czytanie. Czasami czytaliśmy nawet dwa rozdziały na raz. Również grafika mi się bardzo podoba a do zawartości merytorycznej nie da się przyczepić.

Uważam, że to świetna książka do rozpoczęcia przygody z historią, bo przecież powinniśmy również rozbudzać w dzieciach chęć poznania historii.

Dajcie znać, którą książka z zestawienia Wam się najbardziej spodobała. A może sami niedawno czytaliście coś ciekawego ze swoimi dziećmi? Napiszcie w komentarzu ;-).

Inne wpisy książkowe znajdziecie TUTAJ:

 

Olga

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, zostaw po sobie komentarz, polub lub udostępnij. Będzie mi bardzo miło :-).

facebook-icontwitter-iconinstagram-icongoogle-plus-2-icon

 

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.