Strefa czytelnicza

3 książki na temat przemocy psychicznej, które powinnaś znać!

Z Klaudią (Niezłe Ziółko) znamy się już dość długo. Czasami nawet zastanawiam się, czy mój syn nie postanowi się wżenić w jej rodzinę, bo ilekroć spotyka Martynkę, traci dla niej zupełnie głowę. No cóż. Faceci tak czasami mają ;-). Klaudia jakiś czas temu napisała mi, że ma zamiar zająć się tematem przemocy psychicznej i ekonomicznej. Zwłaszcza wobec kobiet. Te dwa pojęcia bardzo łączą się ze sobą i często do tego dochodzi przemoc fizyczna. Zaraz wyjaśnię.

Do tej pory wydawało mi się, że słowo „przemoc” ściśle związane jest ze słowem „patologia”. No wiecie, alkohol, narkotyki, bicie i te sprawy. Zaczęłam jednak zgłębiać ten temat i zaskoczyło mnie, że przemoc może istnieć także w pozornie normalnych domach, a do tego jest niestety dość powszechna. Nawet nie zdajemy sobie z tego sprawę, ale ja sama mogłabym wymienić kilka związków, w których nie dzieje się najlepiej.

Na temat przemocy psychicznej i ekonomicznej napisano wiele książek. Ja mam dla was dzisiaj trzy propozycje, które mnie osobiście wciągnęły.

„Ambasadorowa” Edyta Włoszek, wydawnictwo DlaCzemu

Tytułową „ambasadorową” miałam okazję poznać podczas górskiego spotkania „Za zamkniętymi drzwiami”. Na tym spotkaniu wysłuchałam wywiadu z autorką oraz nie mogłam wyjść z podziwu, jak to wszystko mogło mieć miejsce. Aż niewyobrażalne.

Gdy dostałam książkę do ręki, łyknęłam ją na jeden raz. Nic innego się nie liczyło. Młodszy musiał zająć się sam sobą. Przerywałam tylko na zmianę pieluchy i zamówienie pizzy. Dziecko przecież głodne nie może być ;-).

Samą książkę czyta się rewelacyjnie, chociaż muszę was ostrzec, że zostaje potem kac moralny. Jednak książka porusza temat, który nie jest dla nikogo przyjemny. Ja jednak uważam, że należy o tym pisać, czytać i mówić. Im więcej świadomych osób, tym mniej przemocy w społeczeństwie.

Książkę polecam w stu procentach.

„Wolność jaskółki” Paula Er, wydawnictwo Novae Res

Z tą książką miałam przejścia. Najpierw nie mogła do mnie dojść. Gdy już doszła, zaczęłam ją czytać, ale pech sprawił, że zapomniałam u rodziców. Musiała, więc poczekać trzy tygodnie, w trakcie których, siedziałam, jak na szpilkach. Nie lubię niedokończonych książek. Zwłaszcza, gdy są to dobre książki.

Opowiedziana w tej książce historia, urzekła mnie. Z jednej strony przemoc – perfidna, wredna i ciężka. Z drugiej strony romans i to najlepszy z najlepszych.

Gdyby nie problemy z zagubieniem książki, na pewno łyknęła bym na raz. Zdecydowanie polecam.

„Szantaż emocjonalny” Susan Forward, Donna Frazier, GWP

Przerabiając temat przemocy psychicznej, nie sposób nie spotkać się z szantażem emocjonalnym. To chyba nieodłączna część procesu przemocy psychologicznej. Tak powszechny, że nawet ja z ręką na sercu przyznaję się, że szantaż emocjonalny stosowałam, chociaż zupełnie nieświadomie ;-).

Ta książka to raczej poradnik i na pewno pomoże nam w identyfikacji szantażu i pokazaniu, jak sobie z nim poradzić.

Również polecam, chociaż jest ona trochę bardziej skomplikowana i raczej nie jest książką ” na raz”.

A może Wy też znacie jakieś dobre książki na temat przemocy ekonomicznej i psychicznej? Z chęcią poczytam.

A jeśli szukacie też innych polecanych przeze mnie książek, zapraszam do STREFY CZYTELNICZEJ.

Olga

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, zostaw po sobie komentarz, polub lub udostępnij. Będzie mi bardzo miło :-).

facebook-icontwitter-iconinstagram-icongoogle-plus-2-icon

Olga Vitoš

Nie potrafię usiedzieć na jednym miejscu. Ciągle muszę coś roboć. Jestem mamą, doulą i kobietą, która uwielbia działać. Wspieram kobiety w okresie okołoporodowym a także po stracie dziecka. Prowadzę warsztaty dla kobiet w ciąży i dla rodziców. Jestem prezesem Fundacji Kocham Zapinam, dzięki której promuję bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Maluję, tłumaczę z języka czeskiego oraz tworzę książki dla dzieci. Jestem także jednym z twórców akcji #MaluchyNaBrzuchy.